Wpisy

Co warto zobaczyć w Nikko?

Co warto zobaczyć w Nikko?

Japonia, Japońskie miasta, Podróże do Japonii

Nikko w prefekturze Tochigi uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie Kanto. A wszystko za sprawą czerwieniących się liści klonu, które oprócz kwitnących drzew wiśni, są obsesją wśród Japończyków.

Każdy szanujący się portal podaje informację, czy liście klonu są już dostatecznie czerwone, czy może zaczęły opadać i na spacer lepiej wybrać się w inny region. Często można usłyszeć o tzw. „froncie czerwieniących się liści”. Najlepszym miejscem na ten spektakl jest miasto Nikko.

Sama nazwa miasta oznacza „światło słoneczne”. Jego początki datuje się na ósmy wiek. Według legendy, buddyjski mnich Shodo Shonin założył tam świątynię Futarasan jinja , która istnieje do dziś. Kilkaset lat później w tym miejscu powstał również most, który pierwotnie służył szogunowi i cesarskim posłańcom. Dziś jest on jednym z najładniejszych mostów w całej Japonii. Zwłaszcza, kiedy zwiedza się go w jesiennej, kolorowej aurze. Po przejściu mostu i wdrapaniu się na niezliczoną ilość schodów, dotrzemy w końcu do najważniejszego punktu miasta – Nikko. Kompleks świątyń tam się znajdujący wpisany jest na listę UNESCO. Nic dziwnego! Między czerwonymi liści klonu kryją się majestatyczne, starożytne budowle. Najpiękniejszą z nich jest świątynia Tosho-gu zbudowana jako mauzoleum Tokugawy leyasu – założyciela szogunatu w Japonii. Świątynię w stylu japońskiego baroku zbudował syn Tokugawy zatrudniając przy tym podobno 15 tysięcy robotników. Przechadzając się alejkami wśród drzew cedru japońskiego, podziwiać można również pagodę z 1650 roku. Każde piętro budowli symbolizuje jeden z żywiołów ziemskich. W kompleksie warto też odwiedzić grób leyasu.

Bajeczne jezioro w Nikko

Aby nieco odpocząć od tłumu zwiedzającego świątynie, warto wybrać się nad położone między górami jezioro Chuzenji – najpopularniejsze miejsce do podziwiania czerwieniących się liści klonów. W Nikko znajdują się również piękne wodospady warte odwiedzenia jak np. 96-metrowy wodospad Kegon, położony na rzece Daiya.  To trzeci największy wodospad w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Położone tuż obok Tokio Nikko to idealne miejsce na jednodniowy wypad. Ogromny kompleks świątyń w połączeniu z piękną naturą sprawiają, że Nikko jest chętnie odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata.

1 komentarz

  1. Asia
    7 października 2019 at 10:41
    Odpowiedz

    Jeszcze nigdy nie byłam w Nikko, chociaż dopiero co wróciłam z kolejnego wyjazdu do Azji/Japonii. Jako miłośniczka kotów mam z tego powodu niedosyt 😉
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *