Wpisy

Tsunami w Japonii

Tsunami w Japonii

Japonia

Japonia jest krajem położonym w jednej z najniebezpieczniejszych stref geologicznych. Tzw. Pierścień Ognia, którego fragment biegnie pod powierzchnią Japonii sprawia, że zagrożenie trzęsieniem ziemi w tej okolicy jest naprawdę spore.

Historia Japonii pełna jest tragicznych zdarzeń wywołanych samą naturą. Trzęsienia ziemi wielokrotnie prowadziły do ogromnych zniszczeń i śmierci wielu setek mieszkańców. Trzęsienia ziemi to oczywiście nie jedyne zagrożenie. Te, które mają swoje epicentrum pod powierzchnią oceanu, wywołują potężne tsunami, którego siła zniszczeń potrafi być jeszcze potężniejsza niż samo trzęsienie.

Uderzenie Tsunami

Ostatni tego typu kataklizm miał miejsce w 11 marca 2011 roku. Wtedy to doszło do potężnego trzęsienia ziemi o skale 9 stopni Richtera. Epicentrum znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu, a hipocentrum było na głębokości około 10 km. Wywołało to ogromną falę tsunami. Bilans kataklizmu to co najmniej 20 tys. zabitych i zaginionych. Straty materialne tuż po tej katastrofie szacowano na ponad 200 mld dolarów. Tsunami to było również przyczyną katastrofy nuklearnej w elektrowni atomowej Fukushima. Pięć lat po potężnym trzęsieniu ziemi i towarzyszącym mu tsunami w Japonii wciąż nie odnaleziono 2,5 tys. osób. Co ciekawe, kataklizm ten spowodował przesunięcie się wyspy Honsiu o 2,4 m oraz przesunięcie osi obrotu ziemi o 10 cm!

Nieco słabsze trzęsienie ziemi nawiedziło również Japonię w 1993 roku, kiedy to fala tsunami zbliżająca się do lądu osiągnęła 30 metrów. W przeszłości zresztą Japonia była wielokrotnie nawiedzana przez tego typu kataklizmy. Co ciekawe, mimo tak ogromnego zagrożenia, Japonia wciąż jest jednym z najbardziej zaludnionych i rozwiniętych gospodarczo krajów świata, a energia atomowa stanowi znaczną część gospodarki kraju.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *