Wpisy

Sumo – narodowy sport w Japonii

Sumo – narodowy sport w Japonii

Japonia

Pierwsze skojarzenia związane ze sportem w Japonii? Sumo. I słusznie. To narodowy sport w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sport, którego historia sięga już VIII wieku, a jego korzenie związane są z rytuałami religijnymi shinto.

Nie jest łatwo zostać sumo. Zawodnicy mieszkają w specjalnych ośrodkach, gdzie poddawani są rygorystycznym treningom i specjalnym wysokokalorycznym dietom, aby zbudować odpowiednią masę. Co ważne, sport ten uprawiać mogą jedynie mężczyźni. Samo słowo „sumo” oznacza szybkie przeciwdziałanie uderzeniom przeciwnika. Sport bardzo przypomina znane wszystkim zapasy, choć zasady są nieco inne. Cała filozofia polega na tym, aby wyrzucić przeciwnika poza krąg. Przegranym jest również ten, który jako pierwszy dotknie maty inną częścią ciała niż podeszwa stóp. Wywodzący się ze starożytności sport, to przykład religijnej celebracji shintoistycznej religii. Do dziś pozostało wiele rytuałów, które przetrwały wieki. Wyraźnie widać je np. tuż przed walką, kiedy to zawodnicy odbywają procedurę przygotowania do starcia odpędzając złe duchy i prosząc kami o opiekę podczas walki i honorowe zwycięstwo.

Sumo w Japonii

W dzielnicy Ryogoku w Tokio znajduje się serce japońskiego sumo. To tu wielbiciele tego sportu mogą zapisać się do jednej z licznych szkół sumo, czy odwiedzić arenę rozrywki tzw. kokugikan. Atrakcją są też liczne restauracje, gdzie często emerytowani zapaśnicy sumo, przygotowują tradycyjne danie chanko nabe – jednogarnkowy posiłek zapaśników.

Co ciekawe, sport ten jest dość popularny również w Polsce. W Krotoszynie znajduje się Polski Związek Sumo, którego zawodnicy mogą pochwalić się osiągnięciami na arenach europejskich i światowych.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *