Wpisy

Sukajan, czyli japoński trend w modzie

Sukajan, czyli japoński trend w modzie

Japonia, Otaku & geeks, Przydatne informacje i ciekawostki

Jeszcze do niedawna kurtki z błyszczącego, syntetycznego materiału z orientalnym haftem były zwykłymi pamiątkami przywożonymi przez turystów odwiedzających Kraj Kwitnącej Wiśni. Dziś jednak, sukajan stały się hitem światowych wybiegów.

Japońskie kurtki zyskały metki najbardziej znanych projektantów jak  Gucci, Louis Vuitton, Dries Van Noten czy Topshop Unique. Oczywiście nie gardzą nimi gwiazdy, które zaprezentować chcą oryginalny styl. W czym tkwi tajemnica popularnych japońskich kurtek z charakterystycznymi haftami?

Co to znaczy sukajan

Istnieją dwie teorie tłumaczące samą nazwę sukajan. Pierwsza z nich mówi, że nazwa kurtek powstała od skrótu słów „Yokosuka jumper”. Druga z kolei tłumaczy to popularnością motywu smoka na kurtkach. Ich pełna nazwa miała brzmieć „Sky Dragon Jumper”, w skrócie sukajan.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Muhammad F (@derazala)

Historia sukajan

Wszystko zaczęło się tuż po zakończeniu II wojny światowej w japońskim mieście Yokosuka. Przebywający w tym czasie na Dalekim Wschodzie Amerykanie postanowili zabrać ze sobą jakieś pamiątki charakterystyczne dla tego regionu. Padło na orientalne hafty, którymi żołnierze obszywali sobie kurtki. Wrócili więc do kraju ze smokami, gejszami, tygrysami, karpiami koi – typowo azjatyckimi symbolami. Po pewnym czasie, kiedy wojna ucichła na dobre, po souveniry te do Azji zaczęli zjeżdżać turyści.

Oczywiście bombery sukajan, zwane w Stanach souvenir jackets nie umknęły czujnym oczom projektantów. Zainteresowali się trendem i zaczęli tworzyć kurtki inspirowane azjatycką symboliką. Dziś kurtki sukajan wiszą na wieszakach najdroższych i najbardziej znanych sklepów na świecie. Ich cena może tu osiągnąć nawet 40000 jenów. Spotkamy je także w popularnych sieciówkach, gdzie cena jest niewiele wyższa niż T-shirt. Moda ta przypadła do gustu wielu gwiazdom, w szczególności Kate Perry, Miley Cyrus, czy Pharrell Williams. Zainteresowały się nimi również najbardziej znane blogerki modowe na świecie. Najlepszym miejscem na zakup kurtek sukajan jest Ueno Ameyoko w Tokio tuż obok stacji metra Ueno. W Ameyoko Center Building znajdziemy mnóstwo sklepów, w których wielbiciele orientalnych ubiorów poczują się jak w raju.

Można powiedzieć, że każda kurtka jest wyjątkowa. Mówi się, że producenci tworzą jedynie 200 sztuk każdej z kurtek. Jest więc o co walczyć. Warto zachowywać stare już kurtki, ponieważ z czasem stają się zabytkowymi kolekcjami, za które niejeden jest w stanie zapłacić krocie. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że kurtki mają wzory po obu stronach materiału. Można więc nosić je w dwojaki sposób!

Popularne marki sukajan

Wzornictwo Sukajan inspirowane jest przede wszystkim kulturą z okresu Edo. Stąd na kurtkach znajdziemy takie elementy jak Gejsze, Maiko, czy nowoczesne interpretacje znaków zodiaku. Dzisiejsze su kajan są bardzo wyraziste i bogate we wzory. Dzięki nowoczesnym technikom, na kurtkach drukowane są nawet najbardziej skomplikowane wzory. Popularnymi markami, które nadają zwykłym kurtom ten niepowtarzalny, orientalny charakter są m.in.: Bakuretsu Ranma, Tedman, Peak’d Yellow, Anti, Blood Message, Suikyo.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *