Wpisy

Starcie tytanów – Ninja vs Samuraj

Starcie tytanów – Ninja vs Samuraj

Japonia

Jedni dostojni, wierni Cesarzowi obrońcy kraju, drudzy wyszkoleni szpiedzy i zabójcy. Samurajowie i ninja to japońscy wojownicy, będący jednym z ważniejszych elementów japońskiej kultury. Czym się różnią, a w czym są podobni japońscy tytani?

Ninja to wojownik specjalizujący się w szpiegowaniu, zamachach, zabójstwach i sztukach walki. Działający od okresu Kamakura do okresu Edo ninja, dzięki swoim niesamowitych umiejętnościom trenowanym już od najmłodszych lat, podejmowali się najtrudniejszych zadań. Brali udział w tajnych operacjach i zamachach. We wioskach ukrytych górach uczyli się sztuki kamuflażu i skrytobójstwa. Ninja przechodzili najrówniejsze szkolenia. Musieli np. potrafić przebywać pod wodą wiele godzin. Używali do tego bambusowych rurek i mchu, których zasłaniał ruchy wody. Niezwykle ważna była umiejętność niepostrzeżonego przemieszczania się. W tym celu ninja chodzili na bocznej części stóp, a podczas biegu używali jedynie przedniej części.

Ninja używali najróżniejszej broni. Najważniejszy był miecz ninja-tō. Posługiwali się też nożami, gwiazdami shuriken, czy sztucznymi pazurami. Ich strój był elementem kamuflażu. Ninja nosili czarne ubrania, a twarz okrywali chustą tengui.

Japoński rycerz

Mimo że samuraj, podobnie jak ninja, był japońskim wojownikiem, jego zadania były zgoła inne. Nazwa ta pierwotnie oznaczała „służyć panu”. Była to grupa mająca służyć najwyższym dostojnikom. Samurajowie należeli również do gwardii cesarskiej. Wojownicy kształcili się w szkołach, gdzie zdobywali wiedzę nie tylko na temat technik walki, ale uczono ich również m.in czytania, pisania, sztuki kaligrafii, literatury, retoryki, taktyki, prawa, medycyny, czy parzenia herbaty. starcie-tytanow-ninja-vs-samuraj-4Symbolem pozycji samurajów była szabla katana i krótki miecz wakizashi. Nie była to zwykła broń. Uważano, że tkwi w nich dusza samuraja. Dzięki odpowiednim technikom, samurajowie podobno umieli zabić przeciwnika za pierwszym ciosem. Samurajowie oprócz charakterystycznych fryzur w postaci kitki upiętej na czubku głowy, nosili też zbroje składające się z wielu segmentów. Wśród nich znajdowała się kamizelka z herbem klanu, czy amulet szczęścia. Wierni zasadom wojownicy to symbol Japonii. Mimo że dziś na próżno szukać na ulicach samurajów, czy ninja, są oni wciąż żywi w kinematografii i literaturze na całym świecie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *