Wpisy

Śmieci w Japonii

Śmieci w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Każdy kto był w Japonii, z pewnością zadawał dobie to samo pytanie: Gdzie są kosze na śmieci?! Idąc ulicą czasem przez godzinę można trzymać w ręku butelkę zanim znajdziemy śmietnik.

A kiedy już pojawia się nadzieja, że pozbędziemy się śmiecia, przybywa kolejny problem. Do którego kosza wrzucić akurat naszą butelkę?! Chyba każdy słyszał o porządku panującym na japońskich ulicach. Zero śmieci, gum poprzyklejanych do chodnika, bezdomnych śpiących pod kartonami. Za to drzewka równo poprzycinane, ulice zamiecione na błysk.

Co jakiś czas na chodnikach poustawiane są w szeregu kolorowe kosze na śmieci. Okazuje się, że segregacja śmieci to jeden z najważniejszych elementów codziennego życia Japończyków. Nowo-przybyli mieszkańcy miasta otrzymują nawet specjalne przewodniki zwane Gomi. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron dowiedzą się, jak segregować śmieci. A rzecz nie należy do najłatwiejszych.

Skomplikowana segregacja

Gospodarka śmieciami w Japonii odbywa się na szczeblu lokalnym. Oznacza to, że nawet w samym Tokio zasady segregacji są różne w każdym z 23 dystryktów! Nie ma więc co cieszyć się, że opanowało się jeden system. Po przeprowadzce w inną część miasta, czerwony worek może być przeznaczony do czegoś zupełnie innego. Jeśli zignoruje się system, śmieci wrócą do nas ze specjalną naklejką, która ośmieszy nas przed sąsiadami. Wbrew pozorom, ta restrykcyjna segregacja nie jest karą dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak duża gęstość zaludnienia powoduje, że na wyspie nie ma miejsca na składowanie tak dużej ilości odpadów. Rocznie Japończycy produkują ponad 45 mln ton śmieci!

Gdyby nie segregacja, Japonia utonęłaby w morzu odpadów. Większość śmieci w Japonii jest spalana bądź poddawana recyclingowi. Ten pierwszy sposób przyczynia się do sporego zanieczyszczenia powietrza. Żeby choć trochę odciążyć naturę, warto stosować się do kilku zasad. Mimo że Japończycy wyjątkowo mocno dbają o segregację odpadów, mają wciąż obsesję na punkcie opakowań. Każdy produkt owinięty jest w folię, kartony, pudełka. Paradoks ten powoduje, że Japonia znajduje się na 8 miejscu na świecie jeśli chodzi o produkcję śmieci.

Będąc w Japonii warto więc zabierać na zakupy eko-torby, aby nie korzystać z plastikowych siatek. Wydaje się, że jedna osoba nic nie zdziała, jednak kiedy kolejne tysiące ludzi zaczną żyć bardziej ekologicznie, przyroda z pewnością nam się odwdzięczy.

Śmieci w Japonii
4.6 (92%) 5 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *