Wpisy

Religie w Japonii – od buddyzmu po chrześcijaństwo

Religie w Japonii – od buddyzmu po chrześcijaństwo

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Przy tak dużej rozmaitości kulturowej Japonii wydaje się, że świat religii jest dość jednolity. W końcu większość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wyznaje buddyzm. Jednak, żadna religia w tym kraju nie jest uprzywilejowana, a sami Japończycy tolerancyjnie podchodzą do innych, przybyłych zza granicy wyznań.

Warto podkreślić, że dla większości Japończyków sama religia nie odgrywa tak dużego znaczenia, co tożsamość kulturowa i związane z nią zwyczaje i wierzenia. Stąd właśnie biorą się wszelkie obrzędy i zachowania popularne czasem na całym świecie. Należy też pamiętać, że systemy religijne przenikają się wzajemnie, a nawet uzupełniają. Mówi się np., że Japończyk rodzi się szintoistą, a umiera buddystą, gdyż w szinto nie istnieją obrzędy związane ze śmiercią, a pogrzeby odbywają się zgodnie z tradycją buddyjską.

Szinto – najstarsza religia Japonii

Najwięcej wyznawców posiada religia szinto oraz pokrewne. To najstarsza religia w Japonii, która już w VIII wieku została status religii narodowej. Wtedy też W tym okresie spisano „Kodziki” będące księgami dawnych wydarzeń oraz „Nihongi, czyli kroniki Japonii, które utworzyły kanon szintoizmu. Co ciekawe, wyznawcy szintoizmu nie posiadają jednego boga, czy guru. Nie ma też „nieba”, ponieważ po śmierci zmarli odradzają się w postaci piorunów, zwierząt, kamieni, czy nawet ryżu. Szinto wręcz ciężko porównać do innych, typowych religii. To raczej przynależność kulturowa, a obrzędy związane z szinto dają okazję do wyrażania radości i zabawy.religie w japoniikiotokioto

W obliczu Buddy

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku buddyzmu. To system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama. Religia ta pojawiła się na japońskich wyspach w 552 roku. Mimo że początkowo nie był on chętnie przyjmowany przez mieszkańców, dziś stanowi ważny element życia wielu z nich. Dzięki człowiekowi o imieniu Shootoku, buddyzm w VIII wieku przybrał na znaczeniu. Od tamtej pory mnisi budowali świątynie, drogi, czy mosty. Po pewnym czasie, buddyzm wchłonął nawet szinto.religie w japonii

W japońskim buddyzmie istnieją cztery bóstwa:

 • Amida Butsu – to bóstwo nieograniczonego światła, najważniejsze bóstwo dla buddów medytacyjnych. Jego nazwa określa go jako źródło życia i światła.
 • Bogini Kannon – uważana jest za bóstwo litości i współczucia. Zaliczana jest do bodhisattwów, czyli istot, które postanowiły nie osiągać oświecenia, ale pomagać innym w ich dążeniu do wyzwolenia z cyklu reinkarnacji. Podobno każdy wierny powinien odbyć pielgrzymkę do 33 świątyń, zbudowanych na cześć bogini Kannon.
 • Emma-o – to japoński władca piekła, bóg państwa umarłych.
 • Indra i Brahma – Brahma to wiodące bóstwo w buddyzmie. Bóg stworzyciel został „zapożyczony” z hinduizmu. Indra to władca jednego z niebios, który również pochodzi z hinduizmu. Tam z kolei jest najważniejszym z bóstw, królem bogów.

religie w japonii religie w japonii religie w japonii

Chrześcijańska inwazja

Dość znaczącą grupą wyznaniową są chrześcijanie. Ta najpowszechniejsza na Zachodzie religia trafiła do Japonii w 1549 roku za sprawą Hiszpana Franciszka Ksawerego. Ówczesny japoński przywódca Oda Nabunaga przychylnie usytuował się do nowej religii. Jednak już jego następca Toyotomi Hideyoshi wydał zakaz wyznawania i praktykowania chrześcijaństwa w 1587r. Hiszpanie i Portugalczycy przez wieki próbowali „nawrócić” Japonię wysyłając tam misje chrześcijańskie. Jednak kraj ten skutecznie bronił się przed napływem idei katolickiej. Dopiero w 1912 roku religia ta została całkowicie zaakceptowana przez rząd i zaczęła być traktowana na równi z innymi religiami.

Inne religie Japonii

Oprócz podstawowych religii obecnych w Japonii, wciąż powstają tam nowe odłamy. Można już zostać wyznawcą tańca (Odorino-no siukio), członkiem bractwa doskonalenia wolności (Kyodan), czy  towarzystwa dla ustanowienia prawości i przyjaznych stosunków ( Rissio-kosei-kai). Kiedy zapyta się Japończyka, jakiego jest wyznania, zazwyczaj powie o którymś z odłamów buddyzmu lub shinto. Religie w Japonii przenikają się znacząco. Do ślubu Japończycy idą do świątyni shintoistycznej, a pogrzeb mają w buddyjskiej. Nikomu nie przeszkadza, że są to inne religie. Bo każda z nich zawiera zgodne z japońską kulturą przesłania.

2 komentarze

 1. Janusz Kosik
  30 października 2016 at 17:33
  Odpowiedz

  Oda nie był cesarzem. Poza tym ciekawy artykuł.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *