Wpisy

Pomnik Wielkiego Buddy Rushana w Narze

Pomnik Wielkiego Buddy Rushana w Narze

Japonia, Podróże do Japonii, Przydatne informacje i ciekawostki

W jednym z pomieszczeń niezwykłej świątyni Todaiji znajduje się 16-metrowy pomnik Wielkiego Buddy Rushana – konstrukcja która przyciąga miliony turystów i wiernych z całego świata.

Todaiji to najsławniejszy kompleks świątynny w Narze. Powstały w VIII wieku z inicjatywy cesarza Shomu, stał się szybko najbardziej wpływowym i najzamożniejszym kompleksem w Kraju Kwitnącej Wiśni. Składający się z wielu budynków kompleks zajmuje dziś blisko 80 hektarów. Oprócz imponującej Południowa Brama Nandaimon i głównej świątyni, znajduje się tam m.in. wspaniała Dzwonnica z XIII-ego wieku, kwatery mnichów Tonan’in. W pobliżu znajduje się również malownicze jezioro Kagami-ike.
Ale to nie te atrakcje głównie przyciągają turystów. W jednej z budowli od wieków stoi posąg Wielkiego Buddy Rushana, powstały z inicjatywy cesarza Shomu. Mimo że władca od dawna myślał nad stworzeniem gigantycznego obiektu, posąg zaczęto budować dopiero w 747 roku.

Inżynierowie i artyści z całego kraju stanęli przed nie lada zadaniem, ponieważ ówczesne techniki były dość ograniczone. W końcu projekt ruszył pustosząc skarbiec państwa i rujnując prywatny budżet rodziny cesarskiej. Jednak cena warta była poświęcenia. Pięć lat od rozpoczęcia budowy powstał 16-metrowy, odlany z brązu posąg buddy ważący 380 ton. Ozdobiono go 58,5 kilogramami złota i 30 kilogramami srebra. W 752 roku wyprawiono niespotykaną uroczystość dworską, podczas której zaprezentowano rzeźbę Wielkiego Buddy Rushana.

Niestety to co oglądamy dziś, to wielokrotnie restaurowany posąg, który w ciągu tysięcy lat poddawany był różnym kataklizmom i pożarom. Obecny posąg pochodzi z 1628 roku i jest o metr niższy od pierwotnego. Nadal robi jednak ogromne wrażenie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *