Wpisy

Pierwszy raz w Japonii? Nie popełniaj tych błędów

Pierwszy raz w Japonii? Nie popełniaj tych błędów

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Podróż do Japonii to szansa na zetknięcie się z absolutnie unikalną kulturą, egzotyczną przyrodą i wyjątkowymi ludźmi. Z pewnością wielokrotnie nasz poziom frustracji wzrośnie. I nie wynikać to będzie z uczucia zagubienia spowodowanego wizytą na obcym, nieznanym nam terenie. Nie będzie to też wynikiem nieznajomości języka.

To co najtrudniejsze, ale jednocześnie najbardziej fascynujące, to japońska kultura i tradycja, którą należy poznać choć w minimalnym stopniu, aby w pełni cieszyć się podróżą do jednego z najbardziej niezwykłych krajów świata. Poznajcie kilka zasad, które pozwolą odnaleźć się podczas pierwszej wizyty w Kraju Kwitnącej Wiśni.

W restauracji

Spożywanie posiłków w Japonii to nie tylko zwykłe zaspokojenie najważniejszych potrzeb w piramidzie Maslowa. To cała filozofia wraz z otaczającymi ją osobliwościami. Jedzenie w Japonii to element nieodłącznej kultury. Warto więc zapoznać się z kilkoma zasadami.

 1. Europejskim zwyczajem jest rozpoczęcie jedzenia wspólnie. Będąc w restauracji czekamy aż wszyscy otrzymają talerz i wtedy dopiero łapiemy za widelec. W Japonii małe półmiski podawane są na bieżąco w różnym czasie. Nikt nie obrazi się, kiedy zaczniemy jeść nie czekając na resztę.
 2. Jeśli nie wiesz co zamówić w obawie, że na talerzu znajdziesz na w pół żywą ośmiornicę, pokaż kelnerowi jedno ze zdjęć dań na kartach.
 3. Głośne mlaskanie i siorpanie to znak, że kucharz spisał się na 5. Nie oszczędzaj więc gestów, które w europejskiej kulturze uważane są za wyjątkowo niegrzeczne.
 4. Kiedy będziesz gotowy do płacenia rachunku, skrzyżuj palce na kształt litery X i czekaj na kelnera.
 5. Mimo że po skończonym posiłku kelner przyniesie rachunek do stolika, nie należy zostawiać na nim pieniędzy. Każdy grzecznie podchodzi do kasy i tam płaci za swoje danie.
 6. Nie zostawiaj napiwków. Przynajmniej w restauracji. Pozostawienie kilku jenów może spowodować, że kelner będzie biegł za tobą :), aby oddać ci pozostawione przez ciebie pieniądze.
 7. Będąc w barze nie zapominaj po skończonym posiłku odstawić miskę na ladę i przetrzeć stół wilgotnym ręcznikiem.

W sklepie

Zwykłe zakupy mogą przysporzyć nam kilku problemów, jeśli nie poznamy panujących w Japonii zasad.

 1. Płacenie kartą kredytową w sklepach, czy na stacjach kolejowych nie jest wcale takie logiczne. Cześć bankomatów nie przyjmuje europejskich, czy amerykańskich kart. Należy pamiętać, żeby mieć przy sobie gotówkę.
 2. Kup mapę z nazwami japońskimi i angielskimi. Warto też mieć ze sobą mały słownik z podstawowymi frazami.combini w Japonii

Na ulicy

Należy trzymać się kilku zasad japońskiego savoir vivre, aby nikogo nie urazić. Z pewnością nasza podróż będzie przyjemniejsza. Nie wydmuchuj nosa w miejscach publicznych. Gest ten jest niegrzeczny i pokazuje, że jesteśmy niewychowani.

 1. W Japonii odbywa się ruch lewostronny. Dotyczy to samochodów na ulicach, pieszych na chodnikach, czy tych wjeżdżających po ruchomych schodach.
 2. Transport publiczny działa jedynie do północy. Jeśli przegapimy nas autobus, musimy poczekać na kolejny do 5 rano bądź skorzystać z drogich taksówek.
 3. Kiedy otrzymujesz od kogoś wizytówkę, odbierz ją obiema rękoma i włóż do portfela. Nigdy nie chowaj jej w tylnej kieszeni spodni. Nikt przecież nie chciałby, żeby siadano na jego nazwisku.
 4. Nie podawaj ręki na przywitanie, czy pożegnanie się.
 5. Publicznie nie powinno się całować, czy rozmawiać przez telefon w komunikacji miejskiej. Nie patrzmy też zbyt długo prosto w oczy rozmówcy, ani nie afiszujmy się z tatuażami.

W gościach

Japończycy to ludzie gościnni. Należy jednak pamiętać, że w domach często panują specyficzne zasady kultywowane od tysięcy lat. Zapamiętaj kilka porad, aby nie urazić swojego gospodarza.

 1. Pochyl się podczas witania, czy dziękowania. Okazujesz w ten sposób szacunek i wdzięczność. Podczas, gdy rówieśnikowi wystarczy skinienie głowy, przed osobom starszą należy głęboko pochylić się całym tułowiem.
 2. Kiedy wchodzisz do japońskiego domu, należy pamiętać o pozostawieniu butów na zewnątrz. Możliwe, że otrzymasz specjalne pantofle do chodzenia po domu. Te jednak trzeba pozostawić przed drzwiami pokoju, w którym podłoga wyściełana jest tatami – japońskimi matami.
 3. W toalecie również nie należy poruszać się w domowych pantoflach.
 4. Podczas tradycyjnego posiłku mężczyźni powinni siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, a kobiety na kolanach z nogami podkurczonymi pod biodra.
 5. Prezenty powinno się dawać zawinięte w zwykły brązowy papier.
 6. Nie zajmuj najlepszych miejsc przy stole. To gospodarz wskaże ci, gdzie masz usiąść.
 7. Niegrzecznie jest zostawiać na talerzu jedzenie nałożone przez gospodarza. Jest pewne, że uzna wtedy, iż posiłek ci nie smakował.

W świątyni

Japońskie świątynie to niezwykle mistyczne i święte miejsca, w których obowiązują specyficzne zasady. Ich złamanie grozi nie tylko obrazą wśród Japończyków, ale i bogów!

 1. Wchodząc do świątyni należy wrzucić monetę do specjalnej skarbonki. Następnie ze złożonymi do modlitwy rękoma zapala się jedno ze stojących tam kadzideł i gasi lekko machając dłonią. Nie należy dmuchać w nie.
 2. Przechodząc przez bramę świątyni shinto, należy umyć ręce i opłukać usta w specjalnie stworzonych do tego kranach. To wszystko na znak oczyszczenia przy przechodzeniu ze strefy profanum do sacrum.Swiatynia Todaiji

Nie-Japończyk, czyli gaijin, traktowany jest pobłażliwie. Bo jak tu oczekiwać od nieokrzesanego człowieka z Zachodu, żeby zachowywał się „kulturalnie”. I nawet, kiedy nam wydaje się, że nasze zachowanie jest bez zarzutu, może okazać się, że według japońskiej etyki, właśnie popełniliśmy kardynalny błąd. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przyswoić wszystkich zasad jakie panują w Japonii. Warto jednak zapamiętać choć kilka z nich, aby okazać szacunek i nie obrazić mieszkańców tego niezwykłego kraju.

2 komentarze

 1. Iri Sunshine
  15 września 2016 at 19:43
  Odpowiedz

  Od siebie dodałabym: jeśli Japończyk/Japonka mówi „jakie ładne ciastko”, to odpowiedz „poczęstuj się”, bo pewnie o to właśnie chodzi:D Ta grzeczność czasami może zaleźć za skórę, haha:)

 2. Lato365
  16 września 2016 at 22:00
  Odpowiedz

  Bardzo to pożyteczne i muszę przyznać, że chociaż znaczną część z tych wskazówek znałem, to wciąż mogę tu dowiedzieć się czegoś nowego np. z tym brązowym papierem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *