Wpisy

Na jakim kontynencie leży Japonia

Na jakim kontynencie leży Japonia

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Japonia jest krajem wyspiarskim. Położona jest w Azji Wschodniej nad Oceanem Spokojnym. To jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, położone jest w silnej strefie aktywności geologicznej.

Japonia zajmuje powierzchnię 377 812 km2. Położona jest na czterech dużych i setkach małych wysp i raf koralowych na zachodnim obrzeżu Oceanu Spokojnego. Od stałego lądu azjatyckiego oddzielona jest Morzem Japońskim i Cieśniną Koreańską, która ma szerokość 60 km. Odległość Japonii od lądu wynosi 800 km. Lądowo kraj ten nie graniczy z innymi państwami. Jednak przez wody terytorialne jej sąsiadami są: od zachodu i od południowego zachodu – Chiny; poprzez Cieśninę Koreańską – Korea Południowa; od północy poprzez Cieśninę La Pérouse’a (rejon Hokkaido-Sachalin) – Rosja.

Położenie Japonii

Japonia położona jest aż na 3000 wysp, z czego największą jest Honsiu. Drugą co do wielkości wyspą jest wysunięta najdalej na północ Hokkaido o powierzchni 83 451 km². Wyspa Kiusiu zajmuje trzecie miejsce pod względem powierzchni, która wynosi 42 154 km². Wszystkie te wyspy wraz z Sikoku położone są na linii tzw. Pierścienia Ognia, czyli obszaru zachodniego Pacyfiku o dużej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *