Wpisy

Mity na temat samobójstw w Japonii

Mity na temat samobójstw w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Z Japonią wiąże się pewien nieciekawy stereotyp, wokół którego wyrosło już wiele mitów. Wielu ludzi uważa, że Kraj Kwitnącej Wiśni to stolica samobójców. Z czym wiąże się ten mroczny fenomen i czy rzeczywiście Japonia to najbardziej „samobójczy” kraj na świecie?

Według statystyk, stwierdzenie to wydaje się słuszne. Od 1998 roku średnio 30 000 osób rocznie decyduje się na ten desperacki krok. Jak pokazują badania, przyczyną jest przede wszystkim bezrobocie oraz głęboko zakorzeniony „japoński honor”. Japończycy wolą odebrać sobie życie, niż być utrapieniem dla rodziny i powodem do wstydu.

Dane WHO

Według Światowej Organizacji Zdrowia, samobójstwa najczęściej popełniają osoby w wieku 40-60 lat. Nierzadko przyczyną jest również brak pogodzenia się z sytuacją, kiedy pracodawca po latach ciężkiej pracy, wysyła swojego pracownika na przymusową emeryturę. Ten nie umiejąc poradzić sobie z sytuacją, jest nawet w stanie zakończyć swój ziemski żywot. W Japonii wyraźnie widoczny jest etos pracy. Niektórzy mieszkańcy dosłownie zaharowują się na śmierć. Inni w wyniku długotrwałego stresu i przemęczenia popadają w choroby psychiczne, co również może być przyczyną samobójstw.

Piękne krajobrazy, symbole Japonii, to nie tylko raj dla turystów. Okazuje się np. że wśród samobójców święta góra Fuji jest wyjątkowo popularna. Nieciekawą sławę zyskał las Aokigahara. Z wysokich drzew rozciąga się widok na sławną górę Fuji. Według statystyk, średnio 78 osób rocznie wybiera to miejsce na swoje ostatnie chwile życia. Najgorsze jest to, że wielbicieli lasu Aokigahara przybywa…

Samobójstwa są również popularne wśród młodych Japończyków. W tej kwestii „mistrzami” są otaku. Zagubieni między fikcyjnym światem anime, a rzeczywistością, naśladują swoich bohaterów zapominając, że ci są przecież nieśmiertelni.

Japoński honor

Jak wspomina młoda Japonka Haruna na jednym z for internetowych: „Japońska kultura dąży do perfekcji. Jeśli nie udaje się jej osiągnąć, wielu z nas czuje, że nie dopełniło obowiązku wobec ojczyzny i własnej rodziny. Nie chodzi o czyn samolubny. Samobójstwo pozwala znieść ciężar z rodziny i kraju.”

Na szczęście zwiększająca się z roku na rok liczba samobójstw w Japonii to mit, wynikający obecnie z faktu przestarzałych statystyk. Od kilku lat liczba ta maleje, a Japonia nie znajduje się już na pierwszym, haniebnym miejscu. Dziś zastąpiła ją Gujana.

Mity na temat samobójstw w Japonii
4.5 (90%) 2 głosy

1 komentarz

  1. Dedzik
    27 sierpnia 2016 at 03:19
    Odpowiedz

    Taki szczegół to skok pod pociąg w Japonii jest traktowany jako wypadek komunikacyjny a nie samobójstwo. Mozę stad bierze się spadek liczby samobójstw:P

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *