Wpisy

Mistyczna Koyasan

Mistyczna Koyasan

Japonia, Japońskie miasta, Zabytki Japonii

Jest takie miejsce w Japonii ukryte w górach, gdzie nie dotarły gwarne centra rozrywki, a ulic nie oświetlają kolorowe neony. Koyasan to mistyczna dolina, w której spotkać można więcej mnichów, niż zwykłych Japończyków.

Koyasan to nazwa 8 gór na południe od Osaki. Malownicze tereny między górami wypełnione są blisko 100 świątyniami, w których mnisi oferują nocleg. Jest to główna siedziba kultu buddyjskiej sekty Shingon, założonej w 805 roku przez Kobo Daishi – jednego z najważniejszych przywódców religijnych w Japonii. Na pielgrzymów i turystów czekają tam świątynia, pagody, czy liczne posągi buddyjskich bogów. A wszystko to w otoczeniu szczytów pokrytych lasami cedrowymi.

Koyasan (8)Koyasan (10)W Koyasan nie ma normalnych hoteli, czy supermarketów. Nie znajdziemy tam typowych japońskich knajp, ani gwarnych ulic. To niepowtarzalne miejsce, będące odpoczynkiem dla ducha. Na końcu miasta stoi czerwona brama, będąca „wyjściem z miasta”. Na uboczu z kolei biegnie droga okalająca świątynie tzw. Nyonin do. To specjalna trasa dla kobiet, które dawniej nie mogły wchodzić na teren świątyń.Koyasan (3)Koyasan (29)Koyasan (37)

Podróż w głąb duszy

Wizyta w Koyasan to szansa na podróż w głąb swojej duszy. Pielgrzymi i turyści mają możliwość nocować w świątyniach, dzięki czemu mogą poczuć się jak prawdziwi mnisi. Razem z nimi wstają tuż o świcie i modlą się przy mistycznym śpiewie chóru, który wprowadza umysł w niezwykły stan. Wspólnie też jedzą śniadanie przygotowane jedynie z lokalnych produktów. Po śniadaniu, ubrani w kimona mogą przejść się po japońskim ogrodzie, albo wykąpać się w tradycyjnej japońskiej łaźni. Mnisi zadbają o każdy szczegół, aby ich goście poczuli się jak królowie. Trzeba jednak pamiętać, że wielu z nich nadal żyje według pradawnych tradycji, nierzadko są też ascetami. Należy więc dostosować się do ich stylu życia. Na próżno szukać w niektórych pokojach na przykład telewizora.Koyasan (9)Koyasan ŚwiątyniaKoyasan (38)Koyasan (20)Zdecydowanie największą atrakcją Koyasan jest niezliczona ilość pięknych świątyń. Kolorowe, drewniane i murowane, pięknie ozdobione centra modlitwy, w których mnisi w tradycyjnych strojach modlą się do swoich bóstw. Między tym wszystkim unosi się mistyczny śpiew, którego słów nie trzeba rozumieć, aby poczuć jego magiczny klimat. Koyasan (15)Koyasan (16)

Na obszarze zwanym Okuno-in usytuowany jest niezwykły cmentarz otwarty dla zwiedzających. Spoczęło tam wielu słynnych Japończyków i władców samurajskich jak np. Toyotomi Hideyoshi. Znajdziemy też pomniki żołnierzy poległych w Wojnie na Pacyfiku.Koyasan (30)Koyasan (18)Koyasan (19)Koyasan (13)Koyasan (7)Koyasan (12)

Poczuć bliskość Buddy

7 lipca 2004 roku UNESCO umieściło Koyasan na swojej liście zabytków jako „miejsce święte i trasa pielgrzymkowa w paśmie gór Kii”. Dzisiaj, podobnie jak dawniej, Koyasan przyciąga pielgrzymów i turystów ze wszystkich stron świata i wszystkich wierzeń. To miejsce święte, które zawsze przyjmuje przybyłych z miłością Buddy. Zdecydowanie nie jest to wioska przygotowana jedynie dla turystów, gdzie zwykli Japończycy wchodzą w rolę mnichów, medytując na pokaz, aby zaspokoić ciekawość klientów. To miejsce, w którym prawdziwie czuć bliskość bóstw, a wyjeżdżając z wioski można poczuć się odmienionym.

4 komentarze

 1. podroznik67
  26 marca 2016 at 20:15
  Odpowiedz

  Fajne zdjęcia, a cmentarz w Koyasan jest naprawdę mistyczny 🙂

 2. Wanda Połczyńska
  1 lipca 2018 at 21:23
  Odpowiedz

  Koyasan miejsce, które zachwyca, niepowtarzalne . Byłam w Japonii; z żalem myślę, że nie odwiedziłam tego miejsca. Świetny blog !

 3. Szymon
  19 lipca 2018 at 07:11
  Odpowiedz

  Wybieram się na pewno, już we wrześniu jak będę na tripie po Japonii! Dzięki!

 4. Powroty - blog
  11 września 2018 at 10:52
  Odpowiedz

  Ciekawe miejsce – takie, do którego chce się podróżować. Ciekawe jak długo zachowa swój klimat..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *