Wpisy

Co to jest Wanko Soba?

Co to jest Wanko Soba?

Japonia, Podróże do Japonii, Przydatne informacje i ciekawostki

Japonia to prawdziwy raj dla wielbicieli egzotycznych smaków. Wielu przyjeżdża tu właśnie po to, aby skosztować niezwykłych potraw, których na próżno szukać w innych częściach świata.

W Japonii znajdziemy wiele odmian makaronów charakterystycznych dla danego regionu. Ciekawe gatunki znajdziemy np. w mieście Morioka w prefekturze Iwate, które słynie z tzw. wanko soba. Morioka to miasto słynące z różnego rodzaju klusków. Jednymi z najbardziej popularnych jest wanko soba, czyli makaron gryczany podawany w malutkich porcjach. Obsługa będzie dokładała nam kolejne porcje do momentu, aż damy wyraźny smak, że jesteśmy najedzeni. Wanko soba podawany jest z różnymi składnikami jak tuńczyk, czy grzyby. Może być duszony w sosie sojowym, czy podawany z rzodkiewką i orzechami włoskimi.

Makaron Wanko Soba

Makaron soba znany był w Japonii już w XVII wieku. Jego podstawowym składnikiem jest mąka gryczana, do której dokłada się mąkę pszenną, ryżową lub ziemniaczaną. Może i makaron nie wygląda najlepiej przez swój szarobury kolor, jednak gryka, dodaje całości nutkę orzechowego smaku. Warto więc sięgnąć po makaron nie tylko ze względu na smak, ale i na właściwości zdrowotne. To makaron bogaty w białko i błonnik korzystnie wpływający na nasz proces trawienny. To także dobre źródło witaminy B i E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Nie dziwne, że Japończycy to najdłużej żyjący ludzie na świecie. W takich pokarmach jak makaron soba, znajdziemy flawonoidy, które doskonale wpływają na piękną cerę i mają działanie przeciwzapalne. Dodatkowo, jeśli soba nie zawiera dodatku mąki pszennej, staje się daniem bezglutenowym.wanko-soba-2

Prefektura Iwate to ojczyzna wanko soba. Danie stało się nawet czymś w rodzaju „maskotki” regionu. W miastach Iwate pełno jest restauracji wanko soba, z których każda oferuje inny sposób podawania dania. Należy pamiętać, że w wielu z nich, miejsce trzeba rezerwować na kilka dni w przód.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *