Wpisy

Książki na podstawie których powstały filmy studia Ghibli

Książki na podstawie których powstały filmy studia Ghibli

Japonia, Otaku & geeks

Wiele znanych tytułów filmowych powstało na podstawie książek. Nie inaczej było z produkcjami studia Ghibli. Wiele z nich zawdzięcza fabułę dziełom literackim. To japońskie studio animacyjne, posiadające na swoim koncie ponad 20 pełnometrażowych filmów anime.

Filmy studia Ghibli opierają się często właśnie na książkach, czerpiąc inspirację z klasycznych bajek i współczesnej mangi. Z tego połączenia powstają znane w Japonii i na świecie filmy. Jednym z najważniejszych dziel studia jest anime „Spirited Away: W krainie bogów”. Dzieło może się pochwalić dochodem z kin wynoszącym niemal 275 milionów dolarów, Oscarem dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego oraz statuetką Złotego Niedźwiedzia.

Wybrane produkcje studia Ghibli na podstawie książek:

Grobowiec świetlików (Isao Takahata, 1988)

To jedno z najważniejszych dzieł studia Ghibli. To tragiczna historia chłopca i dziewczynki, których matka zginęła w bombardowaniu. Dzieci pozostały pod opieką ciotki. W bólu i rozpaczy pocieszenie niosą im świetliki. Inspiracją do nakręcenia filmu była powieść Akiyuki Nosaka z 1967 roku o tej samej nazwie. Autor opisał w niej swoje traumatyczne przeżycia po ataku bombowym na Kobe.

Ruchomy zamek Hauru (Hayao Miyazaki, 2004)

To tajemnicza historia 18-letniej Sophie, która zarabia na życie szyjąc kapelusze. Pewnego dnia zostaje zamieniona przez czarownicę w 90-letnią staruszkę. Po tym incydencie trafia do magicznego zamku Hauru. Bajka oparta jest na książce o tym samym tytule autorstwa Diana Wynne Jones z 1986 roku.

Fale Oceanu (Tomomi Mochizuki, 1993)

To romantyczna historia o zatraconej znajomości. Taku przypomina sobie o niespełnionej miłości zabierając nas w podróż do czasów liceum. „Fale Oceanu” zostały napisane przez Saeko Himuro w 1993, autora kilkudziesięciu popularnych japońskich powieści , z których wiele doczekało się ekranizacji w postaci anime.

Szept serca (Yoshifumi Kondo , 1995)

14-letnia Shizuku Tsukishima odkrywa, że wszystkie książki z miejscowej biblioteki, które wpadły w jej ręce, zostały wypożyczone wcześniej przez tajemniczego czytelnika. Pewnego dnia dziewczynka spotyka na swojej drodze niezwykle intrygującego chłopca. Shizuku podejrzewa, że może to być tajemniczy czytelnik. Anime opiera się na mandze z lat 80. autorstwa Aoi Hiiragi.

Tylko Wczoraj (Isao Takahata , 1991)

Film opowiada historię dwudziesto paroletniej dziewczyny, która wraca do miejsca, gdzie spędziła dzieciństwo, odbywając tym samym mentalną podróż w czasie. Obecnie istnieje tylko japońska i hiszpańska wersja bajki, angielska ma zostać wydana w 2016 roku. Dzieło powstało na podstawie książki z 1990 roku o oryginalnym tytule „Omohide Poro Poro” autorstwa Hotaru Okamoto i Yuko Tone.

Moi sąsiedzi Yamadas (Isao Takahata , 1999)

Poznajemy wesołą rodzinkę Yamadów, którzy próbują sprostać problemom życia codziennego. Komiczne akcje przeplatają się z dramatycznymi scenami. Bajka opiera się na wesołej serii mangi „Nono –chan” autorstwa Hisaichi Ishii.

Opowieści z Ziemiomorza (Gorō Miyazaki, 2006)

Bajka opowiada o potężnym magu Ged, który ratuje świat przed zagładą spowodowaną pojawieniem się nad Archipelagiem smoków. Książka „Czarnoksiężnik z Archipelagu” autorstwa Ursula Le Guin z 1968 roku to pierwsza z czterech książek z serii, która zainspirowała do stworzenia anime.

Ponyo (Hayao Miyazaki, 2008)

Film opowiada o niezwykłych przygodach małej rybki Ponyo oraz pięcioletniego chłopca o imieniu Sosuke, który jest jej największym przyjacielem. Ponyo to japońska wersja opowieści o Małej Syrence Hansa Christiana Andersena. W Polsce premiera filmu miała miejsce w kwietniu 2010 roku.

Tajemniczy świat Arrietty (Hiromasa Yonebayashi, 2010)

Reżyserem był debiutujący w tej roli Hiromasa Yonebayashi, To japońska adaptacja „Pożyczalskich”, autorstwa brytyjskiej pisarki Mary Norton. Tyle że akcja została przeniesiona z Anglii do Japonii. Film opowiada o małych, 10-centymetrowych istotach, które żyją pod podłogą ludzkiego domu. Film otrzymał Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za rok 2010 w kategorii najlepszy film animowany. Był także najbardziej dochodowym japońskim filmem 2010 roku.

Makowe wzgórza (Gorō Miyazaki, 2011)

To piękna historia miłosna rozgrywająca się 18 lat po wojnie. Zabytkowy budynek z epoki Meiji przeznaczony został do rozbiórki. Grupa licealistów jednoczy siły, aby ochronić budynek przed zniszczeniem.

Podniebna poczta Kiki (Hayao Miyazaki, 1989)

Dzieło to trafiło na listę najlepszych produkcji Studia Ghibli. Bajka opowiada historię małej czarownicy Kiki, która szuka miasta, w którym mogłaby zamieszkać. Wraz z nią w podróż wyrusza czarny, gadający kot. Aby zdobyć pieniądze, dziewczyna otwiera firmę kurierską i przekazuje paczki za pomocą miotły. Film powstał na podstawie bajki dla dzieci „Podniebna poczta czarownicy” z 1985 roku autorstwa Eiko Kadono.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *