Wpisy

Kim był Sanada Yukimura?

Kim był Sanada Yukimura?

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Japonia może się poszczycić znakomitą historią, w której pełno jest bohaterskich samurajów, którzy zmieniali losy kraju. Jednym z najbardziej znanych, będących do dziś bohaterem dzieł literackich i filmowych, jest Sanada Yukimura – najsłynniejszy wojownik rodu Sanada.

Sanada Yukimura urodził się w czasie japońskiego średniowiecza, w okresie Azuchi-Momoyama w roku 1567. Zmarł w 1615 roku na polu bitwy. Co ważne Yukimura to jedynie przydomek literacki, ponieważ prawdziwe imię samuraja to Nobushige Sanada. Przez znamienitych wojowników był on nazywany „żołnierzem numer jeden w Japonii”. Nosił również przydomek „bohatera pojawiającego się raz na sto lat” oraz „szkarłatny demon wojny”. Był synem daimyō Masayuki Sanady i młodszym bratem Nobuyuki Sanady. Z żoną oraz konkubiną miał dwóch synów Daisuke (Yukimasa) i Daihachi (Morinobu) oraz kilka córek.

Niepokonany Nobushige

Nobushige wielokrotnie dawał dowód swoim doskonałym umiejętnościom taktycznym. W czasie urzędowania na zamku w Osace wybudował fortyfikację w słabszych częściach zamku. Podczas zimowego oblężenia pokonał tym samym wojska potężnego Tokugawy, który dysponował ok. 30 tysiącami ludzi. Sam Nobushige miał do dyspozycji zaledwie 6-tysięczne wojsko walczące arkebuzami – jednymi z najstarszych typów ręcznej broni palnej. Rok później, w czasie letniego oblężenia sytuacja się powtórzyła. Tym jednak razem Nobushige postanowił przejść z obrony do ataku. Mówi się, że z pomocą armii 3 tysięcy konnych i pieszych, pokonał 30 tysięcy strzelców konnych dowodzonych przez jednego z najwybitniejszych strategów wojennych specjalizujących się w wykorzystaniu strzelców. Po tej druzgocącej porażce, elitarna armia z Echizen nie odważyła się stawić czoła Nobushige Sanada, którego wojska triumfalnie powróciły na zamek w Osace krzycząc „milion chłopców we wschodniej armii, ani jednego mężczyzny”. Już następnego dnia Nabushige postanowił zaatakować armię Tokugawy. Podobno wielokrotnie zbliżał się do głównego obozu, jednak nigdy nie udało mu się zabić wroga. Mówi się, że po porażkach, Tokugawa do końca życia bał się wymawiać imienia Nabushige Sanada. Wszystko to sprawiło, że Nabushige Sanada, zwany w powieściach Sanada Yukimura, stał się najznakomitszym wojownikiem ostatnich lat okresu Azuchi-Momoyama.

Śmierć wojownika

Ostatecznie jednak Nabushige zmarł z rąk wojsk z Echizen w czasie jednej z walk. Według opowieści, samuraj był tak wyczerpany walką, że dał się zabić jednemu z żołnierzy mówiąc: Jestem Nobusige Sanada, z pewnością godny ciebie przeciwnik, lecz jestem zbyt zmęczony, by dalej walczyć. Według innych teorii, zmarł z wycieńczenia. Grób samuraja znajduje się w Osace.

Postać Nabushige Sanada pojawia się w kulturze wielokrotnie. Jest on bohaterem książek, mangi, anime, filmów, a nawet gier komputerowych. Dziś jednak w większości pojawia się pod imieniem Sanada Yukimura, nadanym mu w powieści wojennej okresu Edo. Od tamtej pory imię to zostało spopularyzowane w kulturze japońskiej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *