Wpisy

Kalendarz świąt i festiwali w Japonii

Kalendarz świąt i festiwali w Japonii

Japonia

Święta i festiwale pełnią bardzo ważną rolę w kulturze Japonii. Zadziwia też ich ilość. Związane są przede wszystkim z religią. Nie brakuje też uroczystości związanych z dawnymi tradycjami, czy naturą odgrywającą ważną rolę dla Japończyków.

Oto najważniejsze japońskie święta w kalendarzu gregoriańskim.

Nowy Rok, jedno z najważniejszych świąt nie tylko w Japonii. Shogatsu trwa od 1 do 3 stycznia. Zamiast hucznych imprez do białego rana, Japończycy często spędzają Nowy Rok w gronie rodzinnym przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami. Jednocześnie jest to czas, w którym należy pożegnać się z niepowodzeniami roku poprzedniego. Japończycy tłumnie modlą się w świątyniach i przed swoimi domami.

Na początku lutego Japończycy wypędzają demony z mieszkania rzucając prażonymi ziarnami soi. Dzięki temu, mają zapewnić swojemu domostwu szczęście. Setsubun to huczne święto związane z nadejściem wiosny według kalendarza księżycowego.

Zimowa aura w północnej części Japonii to idealna okazja do organizacji festiwali śniegu. W styczniu i lutym w miastach na Hokkaido organizowane są zabawy na świeżym powietrzu, tworzy się lodowe rzeźby. Yuki Matsuri co roku przyciąga w ten rejon Japonii tysiące turystów z całego świata.

Plum Blossom to jedno z najbardziej znanych świąt wśród zagranicznych turystów. W kwietniu w wielu miastach świętuje się kwitnięcie wiśniowych drzew. Podczas hanami całe rodziny spędzają czas pod różowymi koronami drzew w parkach.

Odbywające się w dniach 14-15 kwietnia święto Takayama Matsuri organizowane jest z okazji modłów o pomyślne plony. To wtedy można podziwiać shintoistyczny pochód wspaniale ozdobionych platform yatai w Takayamie.

W trzeci weekend maja Japończycy gromadzą się na Święcie Trzech Świątyń (Sanja Mutsuri), aby czcić założycieli i fundatorów świątyni Sensō-ji. Przez ulice przelewają się barwne pochody, a wyznawcy noszą na ramionach trzy kapliczki. Japończycy świętują też majówkę, czyli okres między 29 kwietnia, a 5 maja. Podczas Golden Week odbywa się kilka świąt.

Odpoczynkiem od hucznych zabaw, mogą być wycieczki górskie. Wiosna, lato i jesień to idealny czas na trekking w góry zwane Japońskimi Alpami. Z kolei od lipca do połowy września poleca się wyprawę na Fuji.

Gion Matsuri to lipcowe parady wozowe. Święto trwa aż miesiąc, a jego kulminacja odbywa się 17 lipca. Wtedy to w Kioto 32 różne pojazdy przejeżdżają przez centrum. Taki sam charakter ma Tenjin Matsuri, tyle że odbywa się w Osace.

Od 2 do 7 sierpnia w Aomori ma miejsce Święto Nebuta. Wtedy ulice rozbłyskają światłem lampionów przedstawiających postaci z japońskiej historii i mitologii.

W pierwszą sobotę sierpnia ulicami Matsumoto przechadzają się tańczące, kolorowe parady. Bon-Bon to niezwykle radosne święto. Z kolei od 12 do 15 sierpnia w Shikoku odbywa się  Awa Dance Festival – największy taneczny festiwal gromadzący nawet 1.3 miliona turystów!

Nieco bardzie melancholijnym jest święto O-bon, odpowiednik polskiego Święta Zmarłych. Odbywa się od 13 do 16 sierpnia. W tych dniach Japończycy oddają cześć zmarłym. Kulminacją święta O-bon jest Gozan no Okuribi. Wtedy to na wzgórzach otaczających Kioto zapala się 5 ognisk mających symbolizować powrót duchów zmarłych ze święta O-bon.

Na przełomie września i października odbywa się Kishiwada Danjiri Matsuri – Japoński festiwal podczas którego następuje ciągnięcie wózków na których znajdują się ołtarze. Z kolei początek października to Festiwal Ognia – Asama Onsen Taimatsu Matsuri, podczas którego na ulicznych paradach pali się ogromne ogniska. Podobny charakter ma Kurama No Hi Matsuri – ognisty festiwal odbywa się 22 października. Podczas parady zapala się 250 pochodni.

Shichi Go San to Święto dzieci w wieku 7, 5 i 3 lat. 15 listopada dzieci przechodzą pewnego rodzaju inicjacje obmywając rączki, czy składając dary bóstwom.

Kalendarz świąt i festiwali w Japonii
4.7 (93.33%) 3 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *