Wpisy

Japońskie gesty co oznaczają

Japońskie gesty co oznaczają

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Czymże byłaby Japonia bez charakterystycznych dla jej mieszkańców gestów. Wydaje się, że gesty czasami znaczą one więcej niż same słowa. Nawet obcokrajowiec płynnie mówiący po japońsku, może nieświadomie urazić lokalnych mieszkańców przez nieznajomość zawiłych zasad zachowania i gestów.

Niezwykle ciężko zapamiętać wszystkie gesty jakimi posługują się Japończycy. To wręcz ich drugi język. Co ciekawe, nawet brak jakiejkolwiek reakcji wyraża więcej niż tysiąc słów. Japończycy w ten sposób od pokoleń ułatwiają sobie komunikację w jakże ludnym kraju. Stąd nie liczą się tam kurtuazyjne gesty, sztuczne uśmiechy, czy poklepywania po ramieniu uważane za niepotrzebny rodzaj ekshibicjonizmu. Ważne są tylko szczere i naturalne zachowania.

Unikaj kontaktu wzrokowego

Należy pamiętać, że bardzo łatwo jest urazić Japończyka przez nieznajomość mowy ciała. Niezwykle ważny jest np. kontakt wzrokowy. W zachodniej kulturze uważany za pozytywny aspekt dobrego rozmówcy, w Japonii ogranicza się do delikatnego spojrzenia i skierowania wzroku na wysokość szyi. W innym wypadku spowodujemy, że nasz rozmówca będzie czuł dyskomfort.

W Japonii nie trzeba nic mówić, aby zaproponować komuś drinka, zapytać o codo jedzenia, wyrazić swoje zażenowanie, czy poprosić o przysługę. Wystarczy kilka ruchów dłonią i wszystko jasne. I tak np. ręce trzymane w kieszeni to symbol arogancji. Z kolei palce wskazujące umieszczone nad głową imitujące rogi pokazują, że ktoś jest zdenerwowany.

A teraz ukłon!

Jednym z najważniejszych elementów mowy ciała jest sposób kłaniania się. Im dłużej trwa ukłon, tym okazujemy większy szacunek rozmówcy. Równie istotny jest sposób przekazywania rzeczy drugiej osobie. Odbywa się to za pomocą dwóch dłoni z lekkim ukłonem. Kiedy np. otrzymujemy od kogoś wizytówkę i zgodnie z zachodnimi zwyczajami odbieramy ją jedną dłonią, a następnie wkładamy do tylnej kieszeni, możemy się spodziewać, że biznes będzie szedł kiepsko. Dlaczego? Za chwilę usiądziemy na nazwisku naszego rozmówcy okazując mu brak szacunku.

Japońskie gesty

Niektóre zaczerpnięte z głębokiej tradycji gesty, przeznaczone są jedynie dla wtajemniczonych. Któż bowiem z turystów wiedziałby, że mistrz ceremonii unosząc herbaciane naczynie przed podanie na wysokość własnej twarzy, kontempluje w ten sposób czystość swojej intencji. Potrzebne są lata, aby przyswoić skomplikowany system japońskich gestów i mowy ciała.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *