Wpisy

Japoński alfabet

Japoński alfabet

Japonia

Japońskie pismo jest jednym z najbardziej skomplikowanych alfabetów na świecie. Jego podstawą są symbole, za którymi kryją się idee. Mimo że wywodzi się z pisma chińskiego, dziś nie ma z nim za wiele wspólnego. Skąd wziął się japoński alfabet i o co w nim w ogóle chodzi?

Według tradycji, w 402 roku n.e. pierwsze chińskie teksty przywiezione zostały na wyspy japońskie. To symboliczna data przeniknięcia chińskiego alfabetu do Japonii. Chińskie znaki, czyli kanji ( znaki cesarstwa Han) oparte są na piśmie obrazkowym. Alfabet ten jednak nie ma nic wspólnego pod względem fonetycznym, morfologicznym i składniowym z językiem japońskim. Stąd też mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni musieli wynaleźć nieco uproszczoną wersję chińskiego alfabetu zwaną kana. Zanim jednak do tego doszło, pisano oryginalnymi chińskimi znakami próbując je odczytywać według japońskich zasad językowych. W rezultacie powstał system man’yōgana, w którym znaki chińskie używano tylko dla podkreślenia fonetyki, z pominięciem znaczenia danego symbolu. W ten sposób powstały dwa elementy kana: hirakana służący do zapisu fonetycznego., którego poznanie pozwala już w zasadzie napisać wszystko po japońsku, oraz katakana służącego do zapisu nazw własnych.

Kanji to nadal najważniejszy element pisma japońskiego. Ocenia się, że od początku jego istnienia stworzono blisko 50 000 znaków. Dziś jednak większość nich nie jest już używana nawet w Chinach. Według ustaleń japońskiej administracji, podstawą kanji jest dziś 1945 znaków. Stanowi to wyznacznik piśmiennictwa, którego poziom osiąga się po zakończeniu szkoły średniej. Aby swobodnie przeczytać książkę, potrzebna jest znajomość co najmniej 300 znaków. Teksty naukowe zawierające specjalistyczne słownictwo, mogą zawierać o wiele więcej znaków, przez co liczbę wykorzystywanych dziś w Japonii znaków określa się dziś na 6000. Jednak niewielu Japończyków zna je wszystkie.

Nauka japońskiego pisma dla obcokrajowca to nie lada wyzwanie. Jednak kiedy już zagłębimy się w tajemniczy świat japońskiego alfabetu, będziemy mieli okazję dogłębnie poznać japońską tradycję i kulturę.

2 komentarze

 1. Merkuriusz Polonijny
  17 grudnia 2017 at 23:33
  Odpowiedz

  „Aby swobodnie przeczytać książkę, potrzebna jest znajomość co najmniej 300 znaków.” To po co reszta?

  I drugie pytanie – ilu znaków używa się „na mieście”?

 2. Marcin BWZ
  22 stycznia 2019 at 10:47
  Odpowiedz

  Zastanawia mnie, czy istnieje tam coś takiego jak gramatyka? No bo te 300 znaków to myślę, że jestem w stanie ogarnąć. Zawsze największym problemem jest gramatyka. Tylko że w tym przypadku znacznie lepiej bym pisał, niż mówił… bo jak słyszę ten język to sam do końca nie wiem, od jakiej strony się za to zabrać 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *