Wpisy

Japońska tradycja tatami

Japońska tradycja tatami

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Siedzenie na tradycyjnych matach tatami od pokoleń stanowiło ważny element japońskiej kultury. Na matach toczyło się domowe życie Japończyków. Mimo, że z czasem tradycja ta zaczęła zanikać, w mniejszych miastach nadal domy posłane są tatami.

Medytacja zen, modlitwa, nauka pisania kanji, ceremonialne picie herbaty, jedzenie, spanie, zabawy, spotkania rodzinne. To wszystko od wieków odbywało się na tatami ułożonych na podłodze – japońskich matach będących elementem stylu życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Charakterystyczny sposób siedzenia z podwiniętymi nogami w pozycji „seiza”, wyrażać miał szacunek do osoby siedzące naprzeciwko. Jest też wyrazem równowagi psychofizycznej, skupienia i przyjacielskiego nastawienia.

Japońskie tatami

Samo słowo tatami oznacza „składać”. W epoce Nara maty używane były jedynie przez arystokratów i samurajów. Jednak już od XIV wieku stawały się one coraz bardziej powszechne. Używano grubych, 6-centymetrowych mat ze słomy ryżowej oraz miękkich z japońskiego sitowia igusu. Co ciekawe, w XV wieku zaczęto nawet określać wielkość pomieszczenia przez ilość mieszczących się na podłodze mat. Prawdziwe maty japońskie są drogim elementem wystroju mieszkania stąd też niektórzy Japończycy nie mogą sobie na nie pozwolić. Wtedy wyściełają podłogi zwykłymi dywanami.

Obecnie w wielu większych miastach tradycja mat powoli zanika. Słomiane maty zastępowane są przez znane nam europejskie dywany w pokojach i glazury w kuchni. Zamiast niskich stolików, przy których siadano w pozycji „seiza”, stawia się wysokie stoły i biurka. Na szczęście starsza część społeczeństwa nadal podtrzymuje tradycje, a ich charakterystyczne domy wypełnione są matami w najróżniejszych kształtach i kolorach.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *