Wpisy

Japonia – informacje praktyczne

Japonia – informacje praktyczne

Japonia

Wybierając się do Japonii warto zapoznać się z kilkoma informacjami praktycznymi, aby nie zostać zaskoczonym tysiące kilometrów od domu. Zwłaszcza, że jest to kraj wyjątkowo mocno odmienny kulturowo od znanych nam wzorców europejskich. Oto kilka porad praktycznych, które ułatwią wam podróżowanie po Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na samym wstępie warto wspomnieć, że podróżowanie po Japonii nie należy do najtańszych. Walutą obowiązującą w Japonii jest jen ( ok. 0,36 zł). Ceny za miejsce w wieloosobowym pokoju w schronisku młodzieżowym zaczynają się od 75 zł. Dość kosztowne jest również przemieszczanie się po kraju. Za przejazd szybkim pociągiem shinkansen zapłacimy nawet kilkaset złotych. Po dużych miastach najlepiej jest poruszać się metrem ze względu na gigantyczne korki. Wybierając się do Japonii warto zaopatrzyć się w tzw. JR Pass, czyli jedno-, dwu- lub trzytygodniowa przepustka na pociągi Japan Railways bez limitu za odpowiednio: 219€, 349€ oraz 447€.

Przykładowe ceny jedzenia w Japonii:

  • Ramen: 350-860¥ w restauracji
  • Zestaw obiadowy: mięso, warzywa, ryż, miso: 700-1250¥
  • Napoje z automatów: 100-180¥
  • Sushi w combini (7/11, Family Mart, Lawson): 300-450¥
  • Piwo w combini 180-300¥

Najlepszą porą na odwiedzenie Japonii jest wiosna, kiedy mamy możliwość podziwiania kwiatów kwitnących wiśni. Wtedy też niewiele pada, a temperatury nie przekraczają 15 stopni. Jesienią z kolei warto wybrać się w ten rejon świata ze względu na barwy, zwłaszcza czerwone liście klonów. Lato to czas monsunów, które przynoszą częste opady. Wtedy też wilgotność powietrza wynosi nawet 90% przy temperaturze dochodzącej do 35 stopni. Z drugiej strony to jedyna pora roku, kiedy możemy wspiąć się na Fuji. Zima w Japonii potrafi być wyjątkowo śnieżna i chłodna. Zwłaszcza w środkowej części kraju.

Jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, w Japonii zagrożenie jest takie samo jak w Europie. Przed wyjazdem nie są konieczne szczepienia, choć niektóre są zalecane, jak np. te przeciwko błonicy, tężcowi, polio, japońskiemu zapaleni mózgu.

W Japonii czas podaje się nie tylko znanym nam systemem, ale również za pomocą er. Obecnie trwa 27 era.  Do czasu Polskiego należy doliczyć 8 godzin. Warto jeszcze wspomnieć, że w Japonii znajdziemy kontakty takie same jak w USA, z dwoma bolcami. Konieczna więc będzie przejściówka.

Japonia – informacje praktyczne
4.6 (92.5%) 8 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *