Wpisy

Japońska waluta – Jen

Japońska waluta – Jen

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Mimo, że w Polsce japońska waluta nie jest dobrze znana, a jej wpływ na kraje europejskie jest raczej znikomy, jen jest jedną z najważniejszych walut na świecie. Kurs jena szczególnie interesuje mieszkańców strefy Pacyfiku oraz Amerykanów.

Rodowód japońskiej waluty wywodzi się od robionych ze srebra talarów, którymi kupcy płacili za jedwab, herbatę i inne towary. Talarem nazywano okrągłą monetę, co w języku japońskim nazywa się jen.

Przed 1872 rokiem Japonia posługiwała się niezwykle skomplikowanych systemem walutowym, w którym dominowały odlewane i obłe monety. Jednak po okresie Meiji wprowadzony został nowy, prostszy system wzorowany na tych z Zachodu. I tak też XIX wieku na japoński rynek wszedł jen dzielony na system dziesiętny. Jeden jen dzielił się na 100 senów i 1000 rinów. Z tym, że seny i riny zostały wycofane w 1954 roku.

Jen Japoński

Nowe monety, podobnie jak w krajach zachodnich, były już bite i okrągłe. Pierwsze papierowe banknoty o nominałach od 1 do 20 jenów trafiły do obiegu w 1873 roku. Na przełomie lat powstawały kolejne rodzaje banknotów. Dopiero w 1945 roku wyprodukowano banknot o nominale 1000 jenów. Co ciekawe, w czasie amerykańskiej okupacji, zachodnie wojska wprowadziły swój lokalny system walutowy zwany „B Yen” w nominałach od 10 senów do 1000 jenów. Banknoty przypominały nieco popularne na całym świecie dolary.

W obiegu były one jedynie przez 10 lat. W 2000 roku, z okazji szczytu G8 na Okinawie, wprowadzono po raz pierwszy w historii japońskiego pieniądza nominał 2000 jenów. Mimo że banknot jest niezwykle rzadki, jest on oficjalnym środkiem płatniczym w Japonii.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *