Wpisy

Gatunki i rodzaje anime od Ecchi po Josei

Gatunki i rodzaje anime od Ecchi po Josei

Japonia, Otaku & geeks

Jesteś zapalonym fanem anime? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z japońskimi kreskówkami? Niezależnie od tego, jak ważną rolę odgrywają w Twoimi życiu japońskie produkcje, powinieneś poznać rodzaje anime. A trochę tego jest.

Niektóre gatunki anime znane są nam wszystkim z dzieł filmowych, czy literackich. Znajdziemy więc komedie, dramat, czy horror. Są jednak takie, których na próżno szukać wśród zachodnich produkcji. Powstają bowiem anime przeznaczone dla mężczyzn zafascynowanych robotami, dla młodych chłopców, których pokoje obwieszone są super bohaterami, czy dla nastolatek z typowymi dla tego wieku problemami. Oto (chyba 🙂 ) wszystkie gatunki anime:

Akcja

To najbardziej popularny gatunek, którego nazwa mówi sama za siebie. Fabuła pełna jest zaskakujących zwrotów, podnosi poziom adrenaliny. Tematem tego typu anime najczęściej jest walka. Zdarza się, że gatunek ten łączy się np. z komedią, czy przygodówką. Typowym przykładem anime akcji jest One Piece and Freezing.

Bajka przygodowa

To ulubiony gatunek wielbicieli nieodkrytych lądów, zagadek i tajemnic. Bohaterowie przemieszczają się po świecie przeżywając po drodze mnóstwo przygód. Jedną z bardziej znanych kreskówek przygodowych są Pokemony.

Bishounen

To gatunek raczej mało znany na Zachodzie, choć bardzo popularny w Japonii. Tu głównym bohaterem jest przystojny chłopak, czasami pokazany jako homoseksualista. Anime te skierowane są przede wszystkim do dziewczyn i młodych kobiet. Przykładem tego gatunku jest bajka Fruits Basket.

Komedia

To znany wszystkim i najczęściej pojawiający się gatunek. Powstał by bawić i rozśmieszać. Aby to osiągnąć, w komedii pojawiają się zabawne rekwizyty, dialogi, czy komiczne postacie. Często komedia idzie w parze z anime akcji, czy romantyczną fabułą. Tu za przykład można podać Sayanora Zetsubou Sensei.

Akuma

Z kolei to demoniczne anime, w której zobaczymy przede wszystkim zjawy, złe duchy, czarownice i demony. Gatunek najczęściej łączony jest z anime akcji, czy przygodówką. Przykładem może być Yu Yu Hakusho.

Dramat

To również znany wszystkim gatunek, który powstał by poruszać. Ma za zadanie wywołać łzy i wzruszenie. Fabuła jest najczęściej bardzo rozwinięta. Dramat jest bardzo często łączony z romansem. Do gatunku tego należy np. Darker than Black.

Ecchi

To gatunek przeznaczony przede wszystkim dla chłopców powyżej 15 roku życia. Fabuła jest raczej mało skomplikowana. Anime tego gatunku zawiera elementy erotyzmu. Pokazuje się najczęściej kobiety w bieliźnie, aby resztę widz mógł wyobrazić sobie sam. Tu przykładem jest Futari Ecchi.

Fantasy

W anime z gatunku fantasy motywem przewodnim są magiczne postacie, bohaterowie z super mocami. Rzecz z kolei dzieje się w nierealnym świecie. Często zawiera elementy legend, czy mitologii. Typową kreskówką tego gatunku jest Inuyasha.

Harem

To typowe anime dla młodych kobiet i nastolatek. Zazwyczaj głównym bohaterem jest młody, przystojny mężczyzna otoczony gromadą dziewczyn, z których każda przedstawia sobą inny charakter. Harem zazwyczaj łączony jest z romansem, czy komedią.

Hentai

To gatunek dla dorosłych ponieważ zawiera wiele elementów pornograficznych. Fabuła najczęściej nie jest zbyt skomplikowana, ani rozwinięta. Pokazuje się tu nagość, czy sceny łóżkowe.

Historyczne

To anime oparte jest na prawdziwych wydarzeniach z historii mniej lub bardziej urozmaiconych. Bohaterami są niekiedy sami szogunowie, a już na pewno samuraje. Przykładem bajki historycznej jest Rurouni Kenshin.

Horror

Jak sama nazwa mówi, pokazywać będzie przerażające sceny pełne krwi, demonów, złych duchów, czy innych negatywnych postaci. Horror ma wywołać strach. Łączony jest niekiedy z dramatem, czy gatunkami psychologicznymi. Przykładem tego rodzaju anime jest Higurashi no Naku Koro ni.

Josei

To bardzo rzadki gatunek przede wszystkim mało znany na Zachodzie. Odbiorcami są kobiety w wieku 18-30. Josei opowiada o realnych problemach młodych kobiet, często skupiając się na romansach. Akcja może dziać się za murami szkoły. Typowym gatunkiem josei jest Honey and Clover.

Dla dzieci

Znalazły się i anime dla dzieci, gdzie brak jest przemocy i elementów erotyki. Postaciami są często mniejsze, a fabuła prosta przystosowana dla najmłodszych widzów.

Romans

To ulubiony gatunek młodych kobiet. Połączony najczęściej z komedią, czy też gatunkiem harem, opowiada o szczęśliwej bądź nieszczęśliwej miłości. Typowym romansem jest anime Ai Yori Aoshi.

Mecha

To gatunek przeznaczony dla chłopców, którzy pasjonują się robotami. Fabuła najczęściej opowiada o walkach robotów. Niektóre z nich mają magiczne moce, inne dysponują specjalną bronią od mieczy po wyrzutnie rakiet. Są i takie, które ulegają transformacji.

Inne rodzaje anime

Powyżej przedstawiono tylko najważniejsze z gatunków anime, ponieważ w rzeczywistości lista jest o wiele dłuższa. Są np. bajki, gdzie fabuła dzieje się w szkole i przedstawiają problemy współczesnych nastolatków. Jest i coś dla dorosłych mężczyzn. Seinen zawiera sceny drastyczne, czy erotyczne. Shoujo to opowieści o dziewczynach posiadających magiczne moce, które ratują świat przed złem (tu przykładem są Czarodziejki z Księżyca).

Shounen-ai opowiada z kolei o miłości dwóch mężczyzn, czy Yaoi o tej samej tematyce, choć miłość jaką darzą się mężczyźni jest już dojrzalsza. Żeńską wersją tych anime jest gatunek yuri opowiadający o lesbijskiej miłości. Są również anime o tematyce sportowej, wojennej, a nawet kulinarnej.

Anime to nie tylko hobby przeznaczone dla dzieci, czy młodych ludzi. Jak widać, wybór gatunków jest tak wielki, że każdy, niezależnie od wieku, zainteresowań, czy orientacji seksualnej znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak uważać, bo anime potrafi wciągnąć!

Gatunki i rodzaje anime od Ecchi po Josei
5 (100%) 7 głosy

2 komentarze

 1. Barbara Kirszniok
  23 lipca 2016 at 17:00
  Odpowiedz

  Uwielbiam anime. A dzięki Tobie zainteresowałam się dwoma tytułami.

  • Gaijin w Podróży
   24 lipca 2016 at 18:12

   Też jestem fanem anime 🙂 bardzo mi miło, że wpis Ciebie zainteresował 🙂

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *