Wpisy

Flaga Japonii

Flaga Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Jak wiele elementów japońskiej kultury, tak i flaga oraz herb państwowy mają swoją określoną symbolikę. Oto jak wygląda i co oznaczają najważniejsze symbole narodowe Japonii.

Flaga Japonii to czerwone koło na białym tle. Ma to związek z popularną nazwą Japonii, czyli hi-no-maru, co oznacza „Kraj Wschodzącego Słońca”. Czerwone koło nawiązuje również do bogini Amaterasu Omikami. Jest to najwyższe bóstwo japońskiego panteonu. Bogini związana jest z początkami najważniejszych dynastii.

Japoński herb

W przypadku herbu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Japonia nie posiada bowiem typowego herbu państwowego. Kiedy jednak godło jest wymagane, używa się tych celów herbu cesarskiego Kiku-no Gomon. To złocista chryzantema z szesnastoma płatkami. W Japonii symbolizuje ona szczęście i długowieczność. Kształtem godło to nawiązuje do słońca oraz wspomnianej wcześniej bogini Amaterasu Omikami. Złocista chryzantema została uznana za herb dynastii w 1333 roku przez cesarza Go-Daigo i od tamtej pory widnieje na cesarskiej fladze. Symbol ten od wieków łączony jest z rodziną cesarską, stąd też widnieje na wielu przedmiotach. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej zdobił on karabiny, a do roku 1947 znajdował się na wszystkich znaczkach pocztowych Japonii. Dziś znaleźć go można również na japońskich paszportach. Umownie stał się więc godłem narodowym.

Flaga Japonii
5 (100%) 1 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *