Wpisy

Edukacja w Japonii

Edukacja w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Motyw japońskiej szkoły znany jest dobrze z mangi i anime. Warto jednak zagłębić się w japoński system edukacji, który znacznie różni się od znanego nam dobrze systemu w Polsce. Ciekawe jest chociażby to, że rok szkolny rozpoczyna się 1 kwietnia i nie jest to żart z okazji Prima Aprilis, czy też to, że 3-latki muszą przechodzić egzamin wstępny do przedszkola.

Edukacja w Japonii podzielona jest na pięć poziomów:

 • przedszkole – dzieci w wieku 3-6 lat,
 • szkoła podstawowa – 6-12 lat (6 klas),
 • szkoła średnia (stopień niższy) –  12-15 lat (3 klasy),
 • szkoła średnia (stopień wyższy) – 15-18 lat (3 klasy),
 • uniwersytet – 4 lata – licencjat, 2 lata – studia magisterskie.

Już sam początek edukacji jest niezwykle ważny w japońskiej kulturze. Rodzice prześcigają się w wyborze najlepszego przedszkola dla swojej pociechy. Co ciekawe, te najbardziej prestiżowe organizują egzaminy wstępne dla 3-latków. Przed pójściem do szkoły, dziecko powinno już znać podstawy arytmetyki i umieć odczytać znaki hiragana i katakana.

1 kwietnia w Japonii rozpoczyna się rok szkolny. Każdy z nich podzielony jest na 3 semestry. Nie jest to jednak czas na leniuchowanie, ponieważ każdy nowy semestr rozpoczyna się od egzaminu z poprzedniego. Uczniowie szkół podstawowym uczą się  języka japońskiego, kaligrafii, matematyki, nauk społecznych (etyka, historia, etykieta), nauk przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia), muzyki, plastyki, wychowania fizycznego oraz prowadzenia domu. Uczniowie szkół podstawowych nie mają egzaminów i nie muszą jeszcze chodzić w mundurkach.

Okres szkoły średniej niższego stopnia jest jednym z najtrudniejszych. Pełno tu egzaminów sprawdzających wiedzę po, w trakcie i przed każdym semestrem. W tym też okresie rozpoczyna się nauka języka obcego. W szkole średniej wyższego rzędu następuje rozdzielenie przedmiotów ogólnych jak np. nauki przyrodnicze, na te bardziej szczegółowe jak chemia, biologia, fizyka. Co ciekawe, dopiero 15 latek opanowuje na tyle japońskie znaki, że może samodzielnie, bez pomocy słownika, przeczytać gazetę.

Lekcje w szkołach rozpoczynają się o 8.30. Dopiero od 2002 roku uczniowie chodzą do szkoły od poniedziałki do piątku. Choć w wielu placówkach do dziś lekcje trwają do soboty. Ilość lekcji w szkole podstawowej rzadko przekracza 4 dziennie. W szkole średniej natomiast niekiedy nawet 7, przy czym ostatnia lekcja jest dodatkowa.

Edukacja w Japonii
4.6 (92%) 5 głosy

1 komentarz

 1. Irmina
  8 stycznia 2017 at 19:52
  Odpowiedz

  Prowadzenie domu? Ciekawe, co dokładnie na takich lekcjach uczą. W sumie całkiem przydatne- warto takich rzeczy uczyć od najmłodszego, aby stały się nawykiem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *