Wpisy

Długowieczność w Japonii

Długowieczność w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Kiedy słyszymy, że ktoś właśnie pobił rekord i jest najdłużej żyjącym człowiekiem na Ziemi, najprawdopodobniej będzie to mieszkaniec Japonii. Skąd ta tendencja długowieczności w Kraju Kwitnącej Wiśni?

Japonia to kraj, w którym żyje najwięcej 100-latków na świecie. W samym Tokio jest ich blisko 5 tysięcy, a w całej Japonii nawet 40 tysięcy! To absolutny fenomen. Naukowcy prześcigają się w teoriach próbując wytłumaczyć tą sytuację. Nie zmienia to jednak faktu, że Japonia została nazywana krajem długowieczności.

Temat długowieczności przewija się w kręgach naukowych na całym świecie. Dążymy do tego, aby móc bez problemu dożyć 100 i więcej lat. Jak widać, w Japonii nie jest to problemem. Nic więc dziwnego, że uczeni zainteresowali się długowiecznością Japończyków szukając przyczyn tego fenomenu. Badania wskazują przede wszystkim na odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia. W 2001 roku grupa naukowców stworzyła książkę „Program Okinawa”, w której wyjaśnia tą sytuację bardzo niskim cholesterolem i czystymi żyłami. Dzięki temu Japończycy nie chorują np. na raka piersi, czy chorobę wieńcową, które zabijają tak wielu ludzi na całym świecie. Zbadali oni mieszkańców Okinawy, która jest niekwestionowanym faworytem długowieczności. Tam średnio na 100 tyś mieszkańców przypada tu 39,5 stulatków.

Jednocześnie wykluczono wpływ genetyki na długowieczność. Okazuje się bowiem, że Japończycy którzy na dłużej wyjeżdżają z kraju, zaczynają chorować na choroby typowe dla mieszkańców innych części świata. Przechodzą na niezdrową dietę pełną fast-foodów, stresują się, mają zbyt mało aktywności fizycznej. Wnioski więc nasuwają się same. Wszystko wskazuje na to, że to odpowiednia, zdrowa dieta, styl życia i pozytywne nastawienie do życia mają bardzo duży wpływ na długowieczność. Ich wyjątkowo zdrowa, bogata w wysokie wartości odżywcze niskokaloryczna dieta sprawia, że o wiele rzadziej zapadają oni na choroby, które na świecie zabijają miliony ludzi. Nowotwory piersi, czy prostaty w niektórych rejonach Japonii są wręcz zjawiskiem nieznanym. Choroby serca występują 80% rzadziej niż na Zachodzie! Wylewy sięgają najniższy wskaźnik na świecie.

Japończyków można uznać za ekspertów zdrowego żywienia i prawdziwe okazy zdrowia. Wszystko dzięki tradycyjnym dietom stosowanym jeszcze przez ich przodków. Przez styl życia i nastawienie do świata którego uczy ich między innymi religia.

Długowieczność w Japonii
4.3 (85%) 12 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *