Wpisy

Dlaczego Japonia zaatakowała USA?

Dlaczego Japonia zaatakowała USA?

Japonia

Kiedy Japonia za przyzwoleniem sojuszników z Niemiec i Włoch, zdobyła już znaczne tereny na Dalekim Wschodzie, pojawiły się pomysły dalszej ekspansji, co miało pokazać światu potęgę japońskiego narodu. Postawiono więc wszystko na jedną kartę i zaatakowano amerykańską bazę w Pearl Harbor na Hawajach. To był niestety początek końca dobrej passy Japonii.

27 września 1940 roku Tokio zacieśniło współpracę z nazistowskimi Niemcami oraz faszystowskimi Włochami. Tym samym weszły one w zbrojny konflikt z takimi krajami jak Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Francja i wiele innych. Japonia nie zwracała jednak na to uwagi, ponieważ w końcu, dzięki podpisanemu porozumieniu, miała wolną rękę, aby utworzyć nowy porządek na Dalekim Wschodzie. Jej imperialne zapędy mogły w końcu się ziścić. I tak w kolejnych miesiącach wojny, Japonia zdobywała coraz to rozleglejsze tereny.

Od Honkongu i Singapuru, przez Półwysep Malajski, Archipelag Filipiński i Indonezyjski, na stolicy Borneo kończąc. Wszystko to trafiło w ręce Japonii. Jedynie znaczne straty w bitwie na Pacyfiku z amerykańskimi wojskami, powstrzymały japoński rząd przed atakiem na Nową Gwinee i Australię. Nienasycone zwycięstwami wojska japońskie postanowiły w końcu zaatakować Pearl Harbor na hawajskich wyspach, gdzie stacjonowały wojska jednej z najpotężniejszych armii.

Dlaczego Japonia zaatakowała?

Amerykanie nie mogli patrzeć spokojnie na to, jak Japonia tworzy nowy porządek na Dalekim Wschodzie. Za działania wojenne w Chinach, Ameryka nakładała na Japonię ogromne kary gospodarcze, zakręcając jednocześnie kurek z ropą naftową, której Japonia do dalszych bitew, potrzebowała jak wody. Możliwe więc, że atak na amerykańską bazę na Hawajach był próbą pokazania siły i jednocześnie zyskania dostępu do znacznych pokładów ropy naftowej.

Japonia niesiona na fali zwycięstw i kolejnych podbojów w Azji południowo-wschodniej, ślepo wręcz wierzyła w swoje zwycięstwo. Mogła również chcieć wykorzystać chwilę nieuwagi Amerykanów, którzy w tym czasie zajęci byli Iną częścią świata, a sygnały o możliwości ataku ze strony Japonii były bagatelizowane. Poza tym mała Japonia pragnęła pokazać III Rzeczy, że również przydaje się na coś jako trzecie z Państw Osi i chciała zawładnąć całym Pacyfikiem. Niezależnie, czyje kolonie znajdują się po drodze. Japończycy pewnie zdawali sobie sprawę, że całej wojny nie wygrają, jednak duma nie pozwalała im zrezygnować. Atakiem na Pearl Harbor pragnęli wyeliminować trzon Amerykanów, aby mieć czas na zajmowanie bogatych w surowce wysp.

Skutki ataku na Pearl Harbor

Do zadania pierwszego ciosu bazom i szlakom komunikacyjnym Stanów Zjednoczonych na Hawajach użyto ogromnych sił marynarki wojennej, lotnictwa,  armie polowe, 11 dywizji i 3 brygady piechoty oraz 9 pułków pancernych. Do walki przygotowano również 6 lotniskowców oraz 27 łodzi podwodnych. 7 grudnia 1941 roku jako pierwsze z lotniskowców wystartowały samoloty, które miały zaskoczyć Amerykanów. Po włączaniu się do walki kolejnych oddziałów, przewaga Japonii wydawała się rosnąć. Nie zniszczono jednak najważniejszych lotniskowców, które wypłynęły kilka dni wcześniej na pełny ocean, ani instalacji lądowych. Atak na Pearl Harbor był początkiem włączenia się USA do II wojny światowej. W tym samym czasie Japonii wypowiedziały wojnę Wielka Brytania, Kanada, Australia, Holandia, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki, Chiny i szereg państw Ameryki Łacińskiej.

Dlaczego Japonia zaatakowała USA?
5 (100%) 2 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *