Wpisy

Dlaczego Japonia wzięła udział w II wojnie światowej?

Dlaczego Japonia wzięła udział w II wojnie światowej?

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Japonia od zawsze wykazywała zapędy imperialne. Kiedy więc pojawiła się okazja do przejęcia władzy nad znacznym terytorium Dalekiego Wschodu, władze Japonii postanowiły z niej skorzystać. 27 września 1940 roku na konferencji, nazistowskie Niemcy zaprosiły Włochy oraz Japonię do zacieśnienia współpracy i ustalenia zakresu wpływów. Tym sposobem powstało porozumienie na osi „Berlin – Rzym – Tokio”.

8 grudnia wojnę Japonii wypowiedziała Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki, Polska, Belgia, Etiopia i Komitet Wolnej Francji. Na mocy tzw. „paktu trzech” podpisanego z Niemcami i Włochami, Japonia miała wolną rękę aby ustalić nowy ład na Dalekim Wschodzie. W zamian za to, pozostawiła Niemcom i Włochom swobodę w działaniu w Europie. Postanowiono również wspierać się w działaniach wojennych. Był to idealny układ dla dążącej do podbojów Japonii. Zwłaszcza, że w tym czasie Kraj Kwitnącej Wiśni przechodził znaczny rozwój gospodarczy, a do dalszego rozkwitu potrzebne mu były pokłady surowców. Japonia zainteresowana była przede wszystkim europejskimi koloniami w Azji, które po klęsce Francji i Holandii, stały się łatwym celem. Po wielu rozmowach z Francją, Japonia rozpoczęła eksploatację surowców Indochin. Niestety ich działania doprowadziły do wielu konfliktów na Dalekim Wschodzie. Naruszano też interesy Wielkiej Brytanii, której kolonie również znajdowały się w tej części świata, oraz Stanów Zjednoczonych.

Niepohamowany imperializm

7 grudnia 1941 roku, japońska armia zaatakowała amerykańską bazę Pearl Harbor na Hawajach. Tego samego dnia japońskie wojska wkroczyły do brytyjskich posiadłości. Wojna w Azji rozpoczęła się na dobre. 25 grudnia 1941 roku Japończycy zdobyli Hongkong, a 15 lutego 1941 roku Singapur. W tym samym czasie w ich rękach znalazł się Półwysep Malajski, Archipelag Filipiński i Indonezyjski oraz stolica Birmy. Wojska zostały zatrzymane dopiero w Nowej Gwinei. Jednak imperialne zapędy nie pozwalały Japonii poprzestać na zdobytych już terenach. Zamierzali opanować oni amerykańskie bazy na Pacyfiku, czego skutkiem była bitwa na Morzy Koralowym. Ogromne zniszczenia powstrzymały Japonię przed atakiem na Nową Gwinee oraz Australię. To zapoczątkowało defensywę Japonii i zahamowało jej podboje.

Początek końca japońskiej potęgi

Japonia zaczęła tracić kolejne zdobycze, a przypieczętowaniem jej klęski był atak z strony ZSRR oraz zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki 6 i 9 sierpnia 1945 roku. 14 sierpnia 1945 r. Japonia zdecydowała się zakończyć swój udział w II wojnie światowej. Nie była to jednak decyzja cesarza Hirohito, który nie potrafił pogodzić się z klęską i postanowił walczyć do ostatniej kropli krwi. Japoński rząd podjął jednak decyzję o kapitulacji. Na mocy aktu kapitulacyjnego, Japonia musiała uznać niepodległość Korei. Zrzekła się również roszczeń wobec Wysp Rybackich, Kurylskich i południowego Sachalinu. Straciła również tereny przyznane jej po I wojnie światowej. Twarde postanowienia podyktowane przez Stany Zjednoczone i okupacja Wysp Japońskich miały za zadanie zahamować powrót Japonii na imperialną ścieżkę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *