Wpisy

Dlaczego Japonia jest potęgą gospodarczą świata

Dlaczego Japonia jest potęgą gospodarczą świata

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Jeszcze na początku XX wieku, Japonia ze swoimi dość niskim PKB rozwijała się na poziomie podobnym do krajów Europy środkowo-wschodniej. Na ścieżkę sukcesu gospodarczego weszła tuż po II wojnie światowej.

Od lat 50. do 1973 roku gospodarka Japonii rozwijała się w tempie 9,3 proc. rocznie. Od tego czasu, kraj eksportujący wątpliwej jakości ubrania, stał się technologiczną potęgą. Co zadecydowało o tym, że Japonia stała się trzecią największą gospodarką świata?

Wielu uważa, że spektakularny wzrost Japonii to wynik cech charakteru typowych dla tamtego rejonu świata. Dyscyplina, niespotykana nigdzie indziej pracowitość i szacunek do autorytetów mógł wpłynąć na rozwój. Czy to jednak jedyny czynnik? Atutem japońskiej gospodarki było powiązanie sektora przemysłu z bankowością oraz silny nacjonalizm. Japończycy dbali o to, żeby ich rynek nie był „zaśmiecany” towarami z zagranicy. Na pewien czas ograniczono nawet import samochodów zza granicy, dzięki czemu japońscy producenci mogli ze sobą konkurować na rynku. W pierwszej kolejności dbano więc, aby rodzime firmy miały czas na rozwój do takiego poziomu, aby mogły konkurować z przybyszami z zagranicy.

Zachodnie inwestycje

Inwestorom z zachodu pozwalano wejść na rynek japoński tylko wtedy, kiedy widziano w tym szansę na rozwój kolejnej gałęzi przemysłu w Japonii. Po wojnie kładziono nacisk na wykwalifikowaną siłę roboczą, którą wyposażono w nowoczesne narzędzia, co znacznie usprawniło pracę. Przeznaczano ogromne fundusze na oświatę i badania naukowe. Postawiono również na rozwój technologiczny, który wiązał się przede wszystkim z przemysłem samochodowym, elektronicznym, maszynowym, czy hutniczym. Po wojnie zastosowano również inny chwyt, który wpłynął na zwiększony rozwój. Wraz ze zmniejszeniem wydatków publicznych, zmniejszono również podatki. Wprawdzie na opiekę socjalną mogli liczyć jedynie bardzo schorowani i ci, którym brakowało na życie, jednak mniejsze podatki dały możliwość oszczędzania i dbania o swoją przyszłość.

Eksport na miarę mistrza

Dziś japoński skarbiec powiększa się w dużej mierze dzięki eksportowi. W Kraju Kwitnącej Wiśni produkuje się blisko 8 milionów samochodów rocznie, co stanowi 25% ogólnej światowej produkcji. To również największy eksporter energii elektryczne. A wszystko za sprawą blisko 50 reaktorów jądrowych. Eksport zdominowany jest jednak przez wyroby przemysłu elektromaszynowego i chemicznego, które w 2006 roku były warte 590 miliardów dolarów! Nie można zapomnieć o przemyśle precyzyjnym, w którym Japończycy są mistrzami. Wydajne i nowoczesne rolnictwo obejmujące 12% powierzchni kraju zaspokaja potrzeby żywieniowe mieszkańców. Ogromne kwoty kraj zyskuje również z turystyki, która z każdym rokiem prężnie się rozwija.

Mimo potężnego kryzysu gospodarczego po II wojnie światowej, Japonia nie tylko zdołała się podnieść, ale w ciągu kilku dziesięcioleci stała się jedną z największych gospodarek świata. Wszystko za sprawą racjonalnego podejścia, ciężkiej pracy i nowoczesnej technologii.

Dlaczego Japonia jest potęgą gospodarczą świata
4.5 (90%) 2 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *