Wpisy

Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Japońskie biura pustoszeją, a tłumy kierują się w stronę parków. Do Japonii zlatują się miliony turystów z całego świata. Kolorem przewodnim staje się różowy, a zapach kwiatów unosi się w powietrzu. Radośni mieszkańcy popijają sake na świeżym powietrzu. Oznacza to, że nadeszło święto hanami, a w Kraju Kwitnącej Wiśni… zakwitły wiśnie.Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni? Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni? Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

Hanami nie jest nowym wymysłem Japończyków. Już od kilkuset lat świętuje się okres, w których drzewa wiśni zakwitną. Jako pierwsi hanami świętowali cesarze w Kioto, którzy urządzali przyjęcia połączone z oglądaniem kwiatów i piciem sake. Co ciekawe, początkowo praktykowano podziwianie kwitnących kwiatów moreli. Dziś tą tradycję podtrzymuje starsza część społeczeństwa.

Kraj Kwitnącej Wiśni

Kwiaty wiśni to jeden z najważniejszych symboli Japonii, który zobaczymy na różnych ozdobach, kimonach, naczyniach i wielu innych . Już na kilka miesięcy przed spodziewanym hanami, podawane są specjalne prognozy pogody, w czasie których próbuje się rozwikłać zagadkę okresu, w którym różowe, drobne kwiaty oblepią japońskie drzewa. Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni? Czasem ciężko jest się wstrzelić, ponieważ wiśnie mogą kwitnąć zaledwie tydzień. Kiedy już jednak nadchodzi długo wyczekiwany okres, Japonia zamienia się w różową wyspę pełną zafascynowanych Japończyków i turystów z całego świata, którzy z aparatem w dłoniach próbują zatrzymać chwilę. Wiśnie w Japonii sadzone są wszędzie. Najwięcej z nich spotkamy oczywiście w parkach, gdzie sadzonych jest nawet kilka tysięcy drzew. Nic więc dziwnego, że Japonia nazywana jest „Krajem Kwitnącej Wiśni”.Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

W największych i najpopularniejszych parkach hanami przybiera wręcz formę festiwali. Na scenach stają popularne zespoły. W parkach rozstawiają się liczne stragany, na których kupić można pamiątki, zjeść typowo azjatyckie przysmaki, spróbować przekąsek pakowanych w różowe pudełka, czy napić się piwa. A trzeba przyznać, że to ostatnie, w czasie hanami leje się strumieniami. Podobnie z resztą jak sake – najbardziej popularny, japoński trunek.

Hanami

Święto hanami to także doskonała okazja do rodzinnych spotkań. Całe rodziny gromadzą się pod drzewami piknikując niekiedy do białego rana. Popularne jest także puszczanie w niebo lampionów, co szczególnie nocą dodaje niesamowitego uroku całej imprezie. Z tych praktyk słynie przede wszystkim tokijski park Ueno. Hanami pokrywa się dodatkowo z pierwszym dniem roku szkolnego oraz zakończeniem roku podatkowego w Japonii, co staje się dodatkowym argumentem do hucznego świętowania. Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

Okazuje się, że święto hanami jest tak popularne, że relacjonują je media na całym świecie. Turyści są w stanie przemierzyć pół świata, aby na własnej skórze poczuć tą magiczną atmosferę, która każdego roku, wczesną wiosną owiewa wyspy japońskie. Nic dziwnego. Udział w hanami to nie tylko okazja na podziwianie niezwykłej przyrody Japonii, ale także niesamowitej kultury, która doskonale uwidacznia się podczas wszelkich świąt. Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

2 komentarze

 1. Iri Sunshine
  11 września 2016 at 19:55
  Odpowiedz

  Zachwycające…

 2. Beata Skorek
  20 stycznia 2018 at 15:33
  Odpowiedz

  Warto tu dodać, że podczas gdy w większości Japonii wiśnie rozkwitają rzeczywiście wiosną, to jako pierwsi świętują Hanami mieszkańcy Okinawy. Przyleciałam tu wczoraj, i co słyszę? Jutro w Yuedake, koło Motobu, zaczyna się święto Kwitnącej Wiśni! I właśnie jest to prawdziwy festiwal, grają i śpiewają tradycyjną muzykę, zakładają kimona, na scenie pojawiają się kudłate shisy, ni to psy, no to lwy – strażnicy dobra z Okinawy, o których mowa w jednym tematów tego bloga. Drogę w górę wyspy oświetlają kolorowe lampiony, a wiśnie…. zachwycająco kwitną, zatrzymując dziesiątki przejeżdżających, bo trudno się oprzeć urokowi i wdziękowi sakur w różnych odcieniach różu. Jeśli więc nie możecie się wybrać do Japonii wiosną, to polecam Okinawę w końcu stycznia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *