Wpisy

Demony w Japonii

Demony w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

W japońskiej kulturze przewija się wiele rodzajów duchów. Jedne z nich zaczerpnięto z folkloru, inne swoje korzenie mają w wierzeniach shinto. Jedne znane są na całym świecie dzięki japońskim produkcjom filmowym, inne przez liczne festiwale odbywające się w Kraju Kwitnącej Wiśni. Niezależnie od rodzaju, każdy z demonów jest równie interesujący i godny uwagi.

Chyba każdy kojarzy demona z filmu „The ring”. Długie czarne włosy zasłaniające bladą cerę to typowy japoński duch, którego historia powstania nawiązuje do buddyjskich rytuałów pogrzebowych. To jednak tylko jeden z wielu rodzajów demonów występujących w japońskiej kulturze. W jakie jeszcze duchy wierzą Japończycy?

 • Ama-no-jaku to demon wyglądający jak Oni, czyli japoński diabeł. Jego specjalnością jest czytanie w myślach ludzi i podsuwanie im pokus. W wyniku działania Ama-no-jaki, ludzie są gotowi zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Demony te uwielbiają niepokoić i nawiedzać mieszkańców Japonii.
 • Baku to reprezentant tej dobrej części demonów, który pożera złe sny. Jego wizerunek wiesza się często nad łóżkiem, by pozbyć się koszmarów, bądź nad chorym, aby demon zjadał jego chorobę. Dość przerażający może się wydawać jednak wizerunek Baku. Posiada on ciało niedźwiedzia, trąbę słonia, oczy nosorożca, krowi ogon, a łapy i pręgi tygrysa. Mimo że demon popularny jest w Japonii, jego ojczyzną są Chiny.
 • Gaki to demony nieco przypominające znane nam wampiry. Zostały one potępione za grzech jakim było marnotrawienie jedzenia. Zostały więc skazane na wieczną tułaczkę w głodzie. Gaki pojawiają się w naszym świecie i żywią się krwią oraz mięsem. Mają spiczaste uszy, szeroko otwarte usta i wydęte brzuchy. Są przeraźliwie chude. Należy godnie postępować z jedzeniem, ponieważ według wierzeń buddyzmu, człowiek po śmierci może odrodzić się jako Gaki w nieciekawym świecie Gakaido.
 • Hebi to demony pod postacią węży. Ogólnie wąż w kulturze azjatyckiej jest postrzegany jako dobre stworzenie (w przeciwieństwie do znanej nam kultury europejskiej). Dały one początek smokom, które są bardzo ważnymi postaciami według japońskiej tradycji. Istnieją jednak węże, które kojarzą się negatywnie. Należą do nich Hebi, czyli demony pod kobiecą postacią, które sieją spustoszenie.
 • Hitodama to duchy niedawno zmarłych, które błądzą po świecie w postaci świecących kul mieniących się trzema kolorami: pomarańczowym, bladoniebieskim lub białym. Widuje się je również tuż przed śmiercią chorego człowieka. Obecność Hitodama można rozpoznać po tym, że zostawiają one tzw. ektoplazmę na wszystkim, czego się dotkną.
 • Ittan-monen to niezwykle groźny demon, który wyglądem przypomina świetlisty pas. Pojawia się nocą i sprytnie owija się wokół twarzy ofiary, dusząc ją bez skrupułów.
 • Jikininki to japońskie zombie, które za życia grzeszyły pychą, egoizmem i chciwością. Demony z długimi szponami żywią się ciałem zmarłych, które rozszarpują na strzępy. Jedynym sposobem na pozbycie się tego demona, jest modlitwa kapłana za zmarłego, którego dusza zamieniła się w zombie.
 • Jubokko to demony drzew porastających miejsca dawnych bitew. Wierzono, że krew poległych w potyczce wsiąka w ziemię i wchłaniana jest przez drzewa, które zamieniły się w demony. Teraz rośliny te żywią się jedynie krwią. Japończycy unikają więc przesiadywania pod tymi właśnie drzewami bojąc się, że te mogą owinąć się korzeniami wokół nich pragnąc ich krwi.
 • Ko-dama to kolejny demon zamieszkujący drzewa. Wprawdzie nie można go zobaczyć, ale wyraźnie go słychać, ponieważ naśladuje ludzkie głosy. Po lesie roznosi się więc coś w rodzaju echa. Kiedy człowiek zetnie drzewo zamieszkane przez Ko-dama, na razie się na ich wielki gniew.
 • Obake to demon zmarłej osoby. Pozostają one na ziemi albo z miłości, albo z chęci zemsty. Te drugie są zdecydowanie bardziej nieprzyjemne dla ludzi. W pierwszej kolejności trapią swoich prześladowców. Przykład takiego demona znajdziemy w japońskim filmie „The ring”.
 • Oni to japońskie diabły o muskularnej posturze. Posiadają trzy palce ze szponami oraz rogi, z czego jeden znajduje się na środku czoła. Do walki nie używają wideł, a wielkich maczug. Gustują w ludzkim mięsie i …sake. Istnieje również żeńska odmiana diabłów, tzw. hannya.

Japonia kultura pełna jest przerażających stworzeń polujących na ludzi i dobrych zjaw dbających o porządek na ziemi. Powyżej przedstawione są tylko niektóre z setek upiorów, które nawiedzają mieszkańców Ziemi. Oprócz nich znajdą się Sachihoko, czyli morski potwór z chińskiej mitologii, piękne strażniczki drzew Sakura-Onna, syrenki Ningyo, czy wywodzące się z Indii Yasha. Z każdym z nich wiąże się ciekawa legenda, z którą z pewnością warto się zapoznać.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *