Wpisy

Co to znaczy kawaii?

Co to znaczy kawaii?

Japonia, Otaku & geeks, Przydatne informacje i ciekawostki

Kawaii to wszechobecne słowo w Japonii, które niesie za sobą ogromny bagaż kulturowy. Bycie kawaii jest tak powszechne, że po pewnym czasie staje się niezauważalne.

Wszędzie bowiem znajdziemy róż, Hello Kitty i infantylne zachowania, absolutnie nie negowane w japońskiej kulturze. Bo przecież być kawaii, to być słodką dziewczyną. Najbliższym odpowiednikiem jest angielskie słowo „cute”, czyli słodki, milutki, uroczy. W Japonii na każdym kroku spotkać można przejawy bycia kawaii. To jeden z licznych sposobów wyrażania siebie. Jeśli więc spotkasz 35-letnią księgową ubraną w krótką spódniczkę z falbankami, różową bluzkę, z kokardą na głowie i różowym telefonem w króliczki w ręku, nie oznacza to, że jest ona mało dojrzała intelektualnie. Ta kobieta jest po prostu kawaii. Słodkie przywieszki do telefonów mają wszyscy, nawet poważni biznesmeni!

Wszechobecny róż kawaii

Dzielnica Harajuku, a dokładniej mieszczący się tam deptak handlowy Takeshita Dori to raj dla młodzieży wielbiącej subkulturę kawaii. Sklepy wypełnione są odzieżą w stylu „lolita”. Dominują tam falbanki, różowe buty, słodkie torebki, parasole itp. Ale nie trzeba od razu ubierać się w całości na różowo, żeby być kawaii. Dla posiadających swój styl wystarczą dodatki, które „osłodzą” nasz wizerunek. Mała torebka, kokarda we włosach, czy różowy telefon i już stajemy się słodcy.

Kawaii najczęściej przybierają postać księżniczki, która najbardziej kojarzy się ze słodką kobiecością. – Staramy się wyglądać jak księżniczki, tapirujemy włosy, nosimy sztuczne rzęsy, korony i diademy. Wierzymy, że to właśnie księżniczki są najbardziej kawaii. Chcę być piękna, słodka i kobieca, a ten styl mi to umożliwia. Oczywiście wielu facetom to się bardzo podoba, ale nie oni są tutaj najważniejsi – mówi jedna z bohaterek programu Kobieta na krańcu świata.

Mimo że w Japonii ceni się silny charakter, nadal dominuje styl zachowania typowy dla „słodkiej uległości”. W jednych sytuacjach przyjmuje ona skrajne formy, w innych to jedynie dodatek do osobowości. Nie zmienia to jednak faktu, że elementy „słodkiej księżniczki” na stałe wpisały się w kulturę Japonii i są obecne nie tylko na ulicy, ale i w japońskiej muzyce, komiksie, filmie, i telewizji. W Japonii różowy jest chyba najczęściej spotykanym kolorem.

Co to znaczy kawaii?
4.9 (97.14%) 7 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *