Wpisy

Co to jest japońskie RPG?

Co to jest japońskie RPG?

Japonia, Otaku & geeks

Mimo że lata świetności mają już za sobą, japońskie RPG na stałe zmieniły wizerunek gier komputerowych. Powstało wiele gier, w których wcielić możemy się w ulubioną rolę z japońskich produkcji. Wielbiciele mangi i anime mogą cieszyć się nie tylko kreskówkami na ekranie telewizora.

Gry RPG, czyli Role Playing Games powstały na początku lat 70. W USA, kiedy to Gary Gygax wraz z Davidem Arnesonem, na podstawie osadzonej w realiach średniowiecznych gry bitewnej Chainmail, opracowali grę Dungeons and Dragons. W RPG gracz wciela się w rolę jednego z bohaterów. Zaledwie kilka lat później RPG zawładnęło Japonią, a gry JRPG stały się niezwykle popularne wśród młodych właścicieli Nintendo.

Niestety pierwsze gry wymagały nie lada pamięci. Instrukcje potrafiły zawierać nawet 200 stron. W nich znajdowały się przepisy na komendy, które umożliwiały pokonywanie kolejnych poziomów. Kiedy instrukcja gdzieś się zawieruszyła, można było pożegnać się z dalszą grą. Na szczęście kilka lat później niejaki Juji Horii odmienił oblicze RPG. Pragnął on stworzyć grę, która toczyć się będzie według nieprzypadkowej fabuły. Po nawiązaniu współpracy z twórcami serii Dragon Ball, Akirą Toriyama, w 1986 roku powstała gra Dragon Quest, która w samej Japonii sprzedała się w liczbie 2 milionów! Podczas przygody w Dragon Quest odwiedzamy zamki, ruiny, podziemia, miasta. Fabuła gry nie wydaje się wyjątkowo epicka, jednak w 1986 roku była to gra rewolucyjna. Z czasem zaczęły powstawać kolejne części Dragon Quest i rywalizujące z nią inne serie, które podnosiły poprzeczkę kolejnym twórcom. Plansze były o wiele większe, bronie zdecydowanie bardziej wyszukane, fabuły coraz bardziej rozbudowane, dostępne funkcje coraz bogatsze.

Japońskie RPG

W latach 90. Na konsolach zaczyna dominować Sword World 2.0. Wiele elementów fabuły zaczerpnięto z amerykańskich gier jak np. D&D, AD&D, czy Middle-earth Role Playing. Do innych znanych japońskich RPG lat 90. należą: Blue Forest Story, Gear Antique, Crystania Companion, GURPS Runal, Tokyo NOVA, GURPS Youmayakou, czy Seven Fortress.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *