Wpisy

Czym jest Kendama i na czym polega jej fenomen

Czym jest Kendama i na czym polega jej fenomen

Japonia, Otaku & geeks, Przydatne informacje i ciekawostki

Kendama to nie tylko zwykła zabawka. Choć nabijanie drewnianej kulki na trzon przez kilka godzin może wydawać się mało ambitne, w rzeczywistości kendama to idealny sposób na relaks i rozwój zdolności manualnych.

Kendama to tradycyjna japońska zabawka zrobiona z drewna. Składa się z dwóch elementów: kulki z dziurką zwanej tamą oraz z trzonu tzw. kena, który dzieli się na trzy talerze: Big Cup, Small Cup, Bottom Cup. Obie części połączone są ze sobą sznurkiem. Cała zabawa polega na podrzucaniu kulki trzymając za trzon. Celem jest nabicie kulki na specjalny szpikulec wystający z trzonu. Brzmi banalnie? W rzeczywistości to dość trudna zręcznościowa gra, która wymaga wprawnych ruchów i cierpliwej walki z grawitacją.

Jak to się zaczęło?

Początki gry nie są jednoznacznie określone. Niektórzy uważają, że to odmiana francuskiej gry Bilboquet, która pochodzi z XVI wieku. Powszechnie jednak uważa się, że japońska kendama powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Miała ona przybyć Jedwabnym Szlakiem około 1777 roku do portu Nagasaki (w tym czasie był to jedyny port japoński otwarty na handel zagraniczny). Podobno początkowo była to gra dla dorosłych towarzysząca w libacjach. Osoba, która skusiła, musiała pić karnego kieliszka. Gra zyskała popularność szczególnie w okresie Edo. W 1919 roku niejaki Hamaji Ergusa złożył wniosek o patent na „kulkę i filiżankę”. Wtedy to kulkę podrzucano tak, aby wpadła do filiżanki. Aktualna konstrukcja pochodzi od Issei Fujiwara, a Hatsukaichi, miasto w prefekturze Hiroshima, uważane jest za miejsce narodzin współczesnej, japońskiej kendama.

Japońska Kendama

Dziś kendama popularna jest w wielu krajach, choć najbardziej kojarzona z Japonią. W Kraju Kwitnącej Wiśni odbywają się nawet zawody w tej dziedzinie, a kandydaci, którzy w swoim CV umieszczają umiejętności związane z kandemą, są chętniej przyjmowani do pracy! Po 2000 roku Kendama zyskała na popularności w USA oraz Europie. Powstały liczne społeczności, które mogą się pochwalić niezwykłymi japońskimi umiejętnościami. Obecnie kendama tworzy już globalną społeczność.

1 komentarz

  1. Janusz Kosik
    30 października 2016 at 17:15
    Odpowiedz

    Zastrzelił mnie ten filmik. Musze pogrzebać w szafie i wyciągnąć swoją zabawkę na światło dzienne. Czuję się mocno zainspirowany.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *