Wpisy

Bomba atomowa, a  Japonia

Bomba atomowa, a Japonia

Japonia

Tuż przed zakończeniem II wojny światowej, 6 sierpnia 1945 roku doszło do pierwszego w historii ataku atomowego. W wyniku dwóch wybuchów nad Hiroszimą i Nagasaki, zginęło ponad 400 tysięcy osób. Większość to ludność cywilna. Zrównane z ziemią miasta odbudowano, jednak blizna w pamięci Japończyków pozostała do dziś.

Decyzję o ataku atomowym podjął prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman tłumacząc, że to jedyny sposób na powstrzymanie Japonii przed dalszymi walkami. Losy Japonii zostały przesądzone po konferencji w Poczdamie, na której Japonii postawiono ultimatów i nakazano bezwarunkową kapitulację. Jednak premier Kantaro Suzuki zignorował postanowienia konferencji, co przypieczętowało tragiczny los Japończyków. 6 sierpnia 1945 roku 580 metrów nad centrum Hiroszimy doszło do potężnego wybuchu bomby „Little boy”. W ciągu kilku sekund zginęło blisko 80 tysięcy mieszkańców, a w temperaturze 3500 stopnia Celsjusza płonęły kolejne budynki. Miasto zostało zrównane z ziemią. Dokładne straty nie są znane, ponieważ poszczególne raporty bardzo różnią się od siebie. Wiadomo jednak, że w samej Hiroszimie życie straciło blisko 250 tysięcy osób. Wiele ofiar to skutek choroby popromiennej.

Druga bomba atomowa

Kiedy Japonia nie zdążyła jeszcze wyjść z szoku po pierwszej tragedii, Amerykanie zrzucili kolejną bombę atomową. Tym razem ofiarą stało się Nagasaki. Ta jednak bomba była znacznie większa. Na szczęście wzgórza otaczające miasto zmniejszyły siłę fali uderzeniowej. Na miejscu zginęło 45 tysięcy mieszkańców miasta. Kolejne 45 tysięcy zmarło w ciągu kilku lat po ataku. Szacuje się, że łącznie w wyniku dwóch wybuchów zginęło ponad 400 tysięcy osób.

Jak twierdził Truman, bomby atomowe zrzucone na Japonię podyktowane były troską o rodaków. Wyliczał, że w przypadku, gdy Amerykanie musieliby dokonać inwazji na Japonię, zginęłoby wiele tysięcy osób. Po drugim ataku, Prezydent Truman przyjął kapitulację Japonii. Jednocześnie zaprzestano jakichkolwiek działań wojskowych na terenie wysp japońskich. Co ciekawe, gdyby Japonia i tym razem nie zdecydowała się na kapitulację, 17 sierpnia tego samego roku przygotowany był plan trzeciego ataku atomowego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *