Wpisy

Bezrobocie w Japonii

Bezrobocie w Japonii

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Mimo że japońska gospodarka w ostatnich latach ucierpiała, a to na skutek globalnego kryzysu gospodarczego z 2008, czy wielkiego trzęsienia ziemi w 2011, dziś może się pochwalić jednym z najniższych wskaźników bezrobocia na świecie. Obecnie wynosi ono 3 % i jest najniższym w Japonii od ponad 21 lat.

Japonia jest siedzibą ogromnej liczby wielkich przedsiębiorstw eksportujących towar na cały świat. Do najważniejszej gałęzi gospodarki zaliczają się usługi (74% PKB), przemysł (25% PKB) oraz rolnictwo (1.4% PKB). Japonia jest siedzibą wielu ważnych korporacji jak np. NTT, DoCoMo, Tepco, Nomura, Mitsubishi Estate, Tokyo Marine, JR East. To tam znajdują się również największe banki na świecie, Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group. W gałęzi przemysłu dominuje przemysł samochodowy, elektroniczny, maszynowy, farmaceutyczny, stalowy i chemiczny. Nie brakuje też przedsiębiorstw w branży kosmicznej, petrochemicznej, czy farmaceutycznej.  To w końcu w Japonii powstają samochody marki Toyota, Honda, Nissan, Suzuki, Mazda i Mitsubishi. To w japońskich korporacjach powstaje sprzęt elektroniczny marki  Sony, Toshiba, Hitachi, NEC, Panasonic, Mitsubishi Electric, Sharp i Fujitsu. Szacuje się, iż udział firm japońskich w ramach globalnej produkcji sprzętu elektronicznego wynosi 21%.  Japońska petrochemia utrzymuje pozycję jednej z silniejszych gałęzi japońskiego przemysłu. Jeśli spojrzymy na  przemysł biotechnologiczny  i farmaceutyczny, m.in. dzięki współpracy z USA i Europą, Japonia jest liderem w wielu dziedzinach.

Najniższe bezrobocie od 21 lat

Tak wysoki poziom rozwoju gospodarczego z doskonale prosperującymi gałęziami gospodarki gwarantuje ogromną ilość miejsc pracy. Wpływa to więc na wysoki poziom zatrudnienia i jeden z najniższych wskaźników bezrobocia na świecie, które według statystyk wciąż spada.  W 2011 roku stopa bezrobocia w Japonii wynosiła 4.6%, w 2012 roku 4.3%, w 2013 roku 4%. W połowie 2016 roku odsetek bezrobotnych spadł do poziomu 3% i jest to najniższy wskaźnik od 21 lat! Oznacza to, że blisko 2 mln Japończyków pozostawała bez pracy.Bezrobocie w Japonii

Ostatni raz w Kraju Kwitnącej Wiśni tak bardzo niskie bezrobocie obserwowano w maju 1995 roku. Na 100 osób szukających zatrudnienia, na rynku dostępnych jest 137 ofert pracy. Jak zazwyczaj, najwyższy odsetek bezrobocia notuje się wśród ludzi młodych w przedziale 15-24 lata. Ponadto nieco wyższe bezrobocie dotyczy mężczyzn (3.2%) niż kobiet (2.7%).

Starzejące się społeczeństwo

Niestety nieustającym problemem wśród Japończyków jest starzejące się społeczeństwo. Można wręcz powiedzieć, że Japończycy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem na świecie. Dodatkowo w Japonii notuje się ostatnio stagnację gospodarki, jednak plan ekonomiczny, na który przeznaczono 273,3 mld dolarów, ma ją nieco przyspieszyć i jeszcze bardziej rozwinąć.

Bezrobocie w Japonii
4.6 (92%) 15 głosy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *