Wpisy

Bento, czyli magiczne pudełka z jedzeniem

Bento, czyli magiczne pudełka z jedzeniem

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

Podczas gdy w Polsce mało kto wie czym jest bento, w Japonii ten ważny element kultury materialnej spotykany jest na każdym kroku. Japończycy nie wyobrażają sobie życia bez bento. Do czego służą pudełka, które zawładnęły Krajem Kwitnącej Wiśni?

Pierwsze wzmianki o pakowaniu jedzenia w Japonii „na wynos” pochodzą już z V wieku. Kiedy mężczyźni wyruszali na polowania lub do miejsc pracy oddalonych od domu, zabierali ze sobą pakowany suszony ryż. W okresie Edo, pudełka stały się nawet nieodłącznym elementem wizyt w teatrze. Kupcy przygotowywali pięknie zdobione pudełka przeznaczone na ważne okazje np. ceremonie picia herbaty, czy uroczystości religijne. Dawniej pudełka tworzono z liści dębu, magnolii lub bambusa. Później zaczęto wytwarzać je z drewna.

Co ciekawe, do dziś ta tradycja ma się dobrze. W niektórych japońskich restauracjach używa się bentoboxów do podania kaiseki ryori – tradycyjnej kolacji składającej się z wielu małych porcji dań. Dziś pojemniki z jedzeniem są niezwykle popularne wśród Japończyków. To nieodłączny towarzysz pikników i wycieczek. Zabiera się je do szkoły i do pracy. Te standardowe przeznaczone są na ryż, bardziej wymyślne pomieszczą wiele potraw jak np. ryby, warzywa, mięso, czy ciasta. Utrzymują one ciepło i są szczelnie zamykane, więc do pracy można zabrać nawet zupę.

Japońskie bento

Jako że w Japonii piękne podanie posiłku to ważny element ceremonii jedzenia, tworzy się najróżniejsze, często wymyślne bento. Jedne drewniane, inne metalowe. Są te w zachodnim stylu i całkowicie tradycyjne będące wręcz rękodziełami. Są nawet specjalne sklepy, które specjalizują się we wzornictwie bento.

Zdecydowanie nie są to zwykłe pudełka. Bento mają wartość historyczną i są ważnym elementem kultury materialnej Japonii. Kultury, która zawładnęła już całym światem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *