Wpisy

Banzai, czyli dziesięć tysięcy lat

Banzai, czyli dziesięć tysięcy lat

Japonia, Przydatne informacje i ciekawostki

W Japonii znajdziemy wiele osobliwości, których na próżno szukać w świecie Zachodu. Jednym z nich jest banzai – japońskie hurra!

Banzai dosłownie oznacza „dziesięć tysięcy lat życia”. Jest on kombinacją japońskich znaków „dziesięć tysięcy” oraz „wiek”. Tak naprawdę ten popularny zwrot pochodzi z Chin. Tam czytany jest jako „wansui”. Do Japonii został sprowadzony w VIII wieku i używany był do wyrażenia szacunku dla Cesarza. Z kolei po raz pierwszy w sposób powszechny użyto tego słowa 11 lutego 1889 roku podczas utworzenia japońskiej konstytucji. Kiedy Cesarz wyszedł na środek, ludność powitała go okrzykami „Banzai!”

Okrzyk Banzai

Banzai używa się jako okrzyku wyrażającego radość, uznanie i pozdrowienie. Najlepszym polskim odpowiednikiem jest „Niech żyje!”, czy „Hurra!”. Najczęściej to słowo powtarzane jest trzykrotnie. W ten sposób Japończycy wiwatują na cześć kogoś lub jakiegoś wydarzenia np. związanego z polityką, czy sportem. To typowy sposób aby okazać entuzjazm, czy radość. Bardzo często podczas okrzyków unosi się do góry obie ręce. Banzai to japoński odpowiednik oklasków. Co ciekawe, banzai jest również używany w Portugalii. Słowo zaczerpnięte prosto z Japonii oznacza tam hałas wytworzony przez tłum ludzi.

Osoby spoza Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo często mylą banzai z okrzykiem wojennym o zdecydowanie innym wydźwięku. A to najprawdopodobniej dlatego, że japońscy żołnierze krzyczeli „Tennouheika Banzai!”, gdy ginęli podczas II wojny światowej. Oznaczało to pozdrowienie dla Cesarza „Niechaj żyje Cesarz!”. W rezultacie anglojęzyczni żołnierze zapożyczyli wyraz i do dziś pozostaje on jednym z najbardziej zrozumiałych japońskich zwrotów na Zachodzie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *