Wpisy

Armia japońska kiedyś i dziś

Armia japońska kiedyś i dziś

Japonia

Kiedy w 1871 roku zaczęto tworzyć japońską armię, ludność nie wykazywała entuzjazmu. Kiedy ogłoszono powszechny obowiązek służby wojskowej, lud oburzył się i odmówił obrony kraju. Kraju, który według nich był przecież broniony przez sfery rządzące i samurajów. Rząd jednak nie wziął pod uwagę zdania oburzonego społeczeństwa, a w Japonii zaczęto tworzyć armię zgodnie z europejskimi wzorami.

Początkiem okresy Meiji zaczęto wprowadzać powszechny obowiązek służby wojskowej. Decyzję o utworzeniu armii podjęto na grudniowym zebraniu rządu Yamagata Aritomo. Reforma ta miała za zadanie zwiększenie obronności kraju, ale także wywołanie w społeczeństwie poczucia lojalności wobec kraju. Początkowo rząd chciał, aby służba wojskowa dotyczyła jedynie byłych i obecnych samurajów. Przecież powszechny lub nie potrafił walczyć. Jednak uporowi Yamagaty projekt reformy wojskowej ostatecznie został wprowadzony w życie.

Pobór do armii

Po raz pierwszy pobór do wojska nastąpił w 1873 roku. Do służby wezwani zostali wszyscy zdolni do walki mężczyźni. Oczywiście, podobnie jak dziś, były i sytuacje zwalniające ze służby. Dotyczyły one jedynych żywicieli rodziny, niepełnosprawnych, studentów , czy urzędników państwowych. Co ciekawe, można było również wykupić się od służby, co kosztowało 270 jenów. Mimo początkowych buntów obywateli, z czasem armia japońska zaczynała nabierać na sile. Ludność przekonała się o konieczności posiadania armii już w 1877 roku, kiedy to stłumiła ona powstanie samurajów z Satsumy, czy w czasie wojny z Chinami w latach 1894–1895. Z czasem japońska armia, utworzono przy współpracy Francji i Prus, stała się najsilniejszą w całej Azji.

Armia przed wojną japońsko-rosyjską

Armia japońska rosła w zastraszającym tempie. Tuż przed wojną japońsko-rosyjską, Japonia mogła wystawić 850 tysięcy żołnierzy. Jeśli jednak doda się do tej liczby wszystkie możliwe rezerwy, armia mogła osiągnąć liczebność na poziomie ponad 4 milionów. Na początku XIX wieku cesarska armia japońska składała się z 13 dywizji piechoty, w tym jednej gwardii cesarskiej. Posługiwali się oni podstawowym typem uzbrojenia, czyli karabin rodzimej produkcji Arisaka 30 Shiki. Posługiwano się również karabinami maszynowymi. Każdy żołnierz miał na sobie ciemnoniebieski mundur i białe kamasze. W porównaniu z europejskimi siłami zbrojnymi, japońska armia była słabiej uzbrojona, nie posiadała też tak dużej ilości czołgów, czy wozów bojowych.

Japońska armia brała udział w wielu bitwach. Do tych najważniejszych należały:

  • pierwsza wojna chińsko-japońskiej w latach 1894-1895;
  • zajęcie Tajwanu w 1895;
  • wojna rosyjsko-japońskiej w 1905;
  • zajęcie Korei w 1910;
  • I wojna światowa (zdobycie w 1914 niemieckiej kolonii Qingdao);
  • aneksja Mandżurii w 1931;
  • druga wojna chińsko-japońskiej (1937-1945);
  • nieudany atak na Mongolię w 1939.
  • operacja obsadzenia Indochin Francuskich w l. 1940-1941

Koniec armii cesarskiej

Japońska Cesarska Armia została rozwiązana wraz z kapitulacją Japonii we wrześniu 1945. Na jej miejscu w 1954 powstały Japońskie Siły Samoobrony. Początkowo jednak nie dbano o jej rozwój. Potencjalny konflikt o wyspy Kurylskie oraz radziecka inwazja na Afganistan przyczyniły się do modernizacji JSS. Rozbudowa ta dotyczyła jednak głównie sił obronnych i była ściśle kontrolowana przez USA. Obecnie JSS funkcjonują w obszarze marynarki wojennej, wojsk lądowych i lotnictwa wojskowego. Współcześnie JSS cieszą się wielkim poważaniem na świecie. Obecnie znajdują się one na 9 miejscu w rankingu najpotężniejszych wojsk na świecie. Z kolei na kontynencie azjatyckim uplasowały się na 4 miejscu za Chinami, Indiami i Koreą Południową.

Armia japońska obecnie

Od 2007 r. działa Japońskie Ministerstwo Obrony, którego zadania wyglądają podobnie jak w przypadku polskiego MON. Japonia nie posiadała wcześniej ministerstwa obrony, a jedynie agencję. Co ciekawe, w sensie prawnym, Japońskie Siły Samoobrony nie mają charakteru wojskowego. Przez to właśnie wszyscy służący tam obywatele są cywilami, a sprawy sądowe rozstrzyga sąd cywilny. W wyposażeniu nie znajdziemy broni ofensywnej, pocisków balistycznych, czy pocisków dalekiego zasięgu. Mimo to, JSS nie jest w niczym gorsze od najpotężniejszych armii świata. Mają oni silne powiązanie ze Stanami Zjednoczonymi, a na ich rozwój, państwo przeznacza rocznie 50 mld dolarów. Wg strony globalfirepower.com, w armii japońskiej znajduje się obecnie ponad 678 czołgów, 2 850 uzbrojonych pojazdów bojowych, 500 wieżyczek artyleryjskich, 202 działa samobieżne oraz 99 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania. Obecnie do zadań lądowych Sił Samoobrony jest wspieranie ofiar kataklizmów w Japonii i jej pobliżu oraz pomoc w misjach ONZ.

Elitarne jednostki

W 2009 r. powstała elitarna jednostka wojsk lądowych JSS pod nazwą Japońska Grupa Specjalnych Operacji Lądowych (JGSOL). Jest to jednostka antyterrorystyczna, powołana przez byłą Japońską Agencję Bezpieczeństwa. Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałanie aktywności terrorystycznej i partyzanckiej oraz przewodniczenie wojsku w operacjach militarnych przeciwko partyzantom i służbom specjalnym innych państw.

Kolejnym ważnym elementem Sił Samoobrony są wojska powietrzne JSS. Powstały w 1954 r. i obecnie liczą 1 613 maszyn latających, z czego 289 to myśliwce, 529 to transportowce a 741 helikoptery. To również część JSS odpowiedzialna za obronę powietrzną kraju. Jednak najpotężniejszą armią są Morskie Japońskie Siły Samoobrony. Jak podaje globalfirepower.com marynarka wojenna Japonii znajduje się na 4. miejscu pod względem siły na świecie. Natomiast pod względem nowoczesności wyposażenia, Japonia może pochwalić się drugim miejscem tuż za Stanami Zjednoczonymi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *